Reklama

Świat

Minister Rau: rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie nie mogą być zapomniane

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 02.08.2022
65452_43105199_43105193
Share
Udostępnij
Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska na Ukrainie nie mogą być zapomniane, a odpowiedzialni za nie powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział we wtorek w Kijowie szef polskiego MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.
W programie wizyty ministra na Ukrainie były odwiedziny zniszczonej przez wojska rosyjskie Buczy oraz rozmowy z najwyższymi władzami tego kraju z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.
 
Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą szef polskiej dyplomacji podkreślił, że chciałby przekazać "jedno, bardzo proste przesłanie". "Jesteśmy zjednoczeni w solidarności i nieustannym wsparciu dla całego narodu Ukrainy" – powiedział Rau.
 
Wskazywał, że Federacja Rosyjska wypowiedziała Ukrainie niesprowokowaną, niesprawiedliwą i okrutną wojnę. "Przed chwilą odwiedziłem Buczę i byłem świadkiem skutków bezsensownego okrucieństwa, którego nie da się opisać (…). To, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w Buczy nazwałbym cichym wołaniem zduszonego człowieczeństwa" – oświadczył minister.
 
Jego zdaniem nazwy takich miast jak Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka zapiszą się w historii jako miejsca zbrodni wojennych.
 
"Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska na Ukrainie nie mogą być zapomniane, a ci którzy odpowiadają za to, powinni być postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Społeczność międzynarodowa ma zobowiązanie, aby dołożyć wszelkich starań na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności każdego winnego tych straszliwych zbrodni" – mówił Rau.
 
"Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby wezwać jeszcze raz Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych i wycofania się całkowicie z terytorium Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" – mówił minister.
 
Dodał, że zatrzymanie wszystkich działań zbrojnych stanowi podstawę przyszłych negocjacji. "Przemoc musi natychmiast zakończyć się" – zaapelował przewodniczący OBWE.
 
Zbigniew Rau, który przyjechał do Kijowa z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid zapewnił, że Ukraina może liczyć na wsparcie tej organizacji bez względu na okoliczności. Zapowiedział także program wsparcia OBWE dla Ukrainy.
 
„Opiera się on na zaufanym partnerstwie oraz bezcennym doświadczeniu i wiedzy, które zdobyliśmy w ciągu ostatnich 28 lat, w szczególności dzięki naszej obecności w terenie, i przewiduje realizację około 25 projektów, kosztem około 30 milionów euro” – wyjaśnił.
 
Dmytro Kułeba zapowiedział ze swej strony, że władze w Kijowie wykorzystają wszystkie możliwości, oferowane przez OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.
 
"Będziemy badać i wykorzystywać wszystkie możliwości OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności" – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji. Wyraził satysfakcję z dokumentowania przez OBWE rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy.
 
Kułeba wyraził wdzięczność Polsce za współpracę w dziedzinach bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej.
 
Na wspólnej konferencji prasowej minister Rau także odniósł się do relacji polsko-ukraińskich i oświadczył, że Polska jest solidarna z Ukrainą.
 
„Jako minister spraw zagranicznych RP chciałbym podkreślić, że mój kraj solidaryzuje się z Ukrainą. Będę miał okazję złożyć wyrazy szacunku prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i premierowi Denysowi Szmyhalowi za ich odwagę i wytrwałość” – powiedział.
 
„W tych niezwykle dramatycznych i trudnych okolicznościach jesteśmy świadkami niezwykłego i dynamicznego rozwoju stosunków dwustronnych między Polską a Ukrainą” – dodał Rau.
 
Minister zwrócił uwagę, że solidarność i współpraca pomiędzy Polakami i Ukraińcami rozwijała się przez ostatnie 30 lat, jednak szczególnego charakteru nabrała w ostatnich, wojennych miesiącach.
 
„Polska jest przyjacielem Ukrainy. Będziemy nadal rozwijać nasze silne stosunki dwustronne. Jestem przekonany, że Polska i Ukraina mają wspólną przyszłość w zjednoczonej Europie” – oświadczył w Kijowie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy