Reklama

Świat

Pożar w Czeskiej Szwajcarii pod kontrolą. Ogień już się nie rozprzestrzenia

Piotr Górecki / PAP
Dodano: 02.08.2022
65431_2sie3
Share
Udostępnij
Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria jest pod kontrolą – poinformowała we wtorek straż pożarna. Ogień już się nie rozprzestrzenia. Strażacy ograniczyli powierzchnię jego aktywności do około 600 hektarów.

Akcja gaszenia może zakończyć się w ciągu kilku dni.

Komendant zawodowej straży pożarnej w Republice Czeskiej Vladimir Vlczek powiedział, że powrót ewakuowanych mieszkańców kilku miejscowości nie jest jeszcze możliwy. Przez całą noc z poniedziałku na wtorek strażacy czuwali, aby pożar nie rozprzestrzenił się ponownie.

W poniedziałek na miejscu akcji było 1028 strażaków i 341 sztuk sprzętu, dodatkowo cysterny i pompy. Wsparcia z powietrza udzielało pięć samolotów oraz 18 śmigłowców, w tym 12 z Niemiec, które po południu musiały interweniować po swojej stronie czesko-niemieckiej granicy, przebiegającej przez teren Parku Narodowego. Czeska straż pożarna zaproponowała sąsiadom pomoc, w tym wysłanie zastępów straży pożarnej.

Pożar w parku Czeska Szwajcaria rozpoczął się w niedzielę 24 lipca. Szybko rozprzestrzeniał się w lesistym, trudno dostępnym i szczęśliwie słabo zamieszkanym terenie. Ogień strawił lub uszkodził sześć domów. Podczas pożaru nikt nie zginął. Pięciu strażaków trafiło do szpitala, a 51 ma lekkie zranienia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy