Reklama

Świat

USA: Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 550 mln dol.

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 01.08.2022
65427_43098344_43098327
Share
Udostępnij
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów – poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W skład pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.
Kirby powiedział, że będzie to już 17. pakiet sprzętu dla Ukrainy pochodzący bezpośrednio z amerykańskich magazynów. Łączna wartość obiecanej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji to niemal 8 mld dolarów. Nie podano dotąd szczegółów pakietu poza tym, że będzie zawierał dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS oraz amunicję artyleryjską do haubic 155 mm.
 
W piątek ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że ostatnie cztery wyrzutnie HIMARS dotarły na Ukrainę, co zwiększyło ich liczbę do 16.
 
Kirby poinformował, że pakiet był omawiany podczas piątkowej rozmowy telefonicznej w gronie szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana oraz najwyższego rangą dowódcy wojskowego gen. Marka Milleya z ich ukraińskimi odpowiednikami.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy