Reklama

Świat

KE: UE, Polska i Słowacja pomagają w walce z pożarem lasu przy granicy czesko-niemieckiej

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 28.07.2022
65359_28li12
Share
Udostępnij
Unia Europejska wysłała dwa samoloty strażackie w ramach mechanizmu rescEU, a Polska i Słowacja po jednym śmigłowcu do pomocy Czechom w walce z wielkim pożarem lasu przy granicy z Niemcami – poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

„Tego lata mamy do czynienia z bardzo intensywnymi pożarami lasów w rejonie Morza Śródziemnego i w samym centrum naszego kontynentu. Nasza Unia stoi w pełnej solidarności, aby stawić czoła niszczycielskim pożarom. Pomoc z Polski i Słowacji już dotarła, a także dwa unijne samoloty strażackie z Włoch, które wchodzą w skład floty rescEU. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w zapewnienie tak szybkiego wsparcia" – powiedział komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE pozostaje w ścisłym kontakcie zarówno z władzami czeskimi, jak i niemieckimi, aby wspierać koordynację operacji gaśniczych na tym obszarze, a także wysłało oficera łącznikowego do Pragi. Ponadto satelita UE Copernicus został aktywowany przez Niemcy w celu zbierania danych niezbędnych dla ratowników na spalonych obszarach.

Władze Czech poinformowały w czwartek, że trwający od niedzieli pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria nie rozszerza się, ale wciąż powstają skupiska ognia. Z ogniem walczy 450 strażaków.

UE zapewnia skoordynowane podejście do zapobiegania pożarom lasów i walki z nimi. Gdy skala pożaru przekracza możliwości danego kraju, może on zwrócić się o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Po uruchomieniu Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE organizuje i finansuje pomoc udostępnianą przez państwa członkowskie UE i sześć dodatkowych państw uczestniczących. Jeżeli sytuacja nadzwyczajna wymaga dalszej pomocy, KE uruchamia flotę przeciwpożarową rescEU, aby stawić czoła katastrofom w Europie. Unijna usługa mapowania satelitarnego programu Copernicus wspiera operacje ratunkowe szczegółowymi informacjami.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy