Reklama

Świat

Premier Włoch Mario Draghi złożył dymisję na ręce prezydenta

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 21.07.2022
65200_21li2
Share
Udostępnij
Premier Włoch Mario Draghi złożył w czwartek dymisję na ręce prezydenta Sergia Mattarelli – podał Pałac Prezydencki po ich porannym spotkaniu. W wydanym komunikacie poinformowano, że szef państwa przyjął do wiadomości decyzję premiera. Od tej pory rząd, już z ograniczonymi uprawnieniami, będzie zajmował się tylko sprawami bieżącymi.

To druga, tym razem już nieodwołalna, dymisja szefa rządu w ciągu tygodnia; pierwsza została odrzucona przez głowę państwa.

Obecna rezygnacja jest rezultatem rozpadu koalicji, tworzącej gabinet jedności narodowej. W środę w Senacie w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu nie wzięły udziały trzy duże ugrupowania koalicyjne: Ruch Pięciu Gwiazd oraz Forza Italia i Liga.

Jeszcze w czwartek prezydent ma przyjąć przewodniczących obu izb parlamentu, co oznacza rozpoczęcie procedury jego rozwiązania.

Według mediów wybory odbędą się pod koniec września lub na początku października, na ponad pół roku przed upływem kadencji parlamentu.

Rząd profesora Mario Draghiego, byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, powstał blisko 1,5 roku temu. Utworzyła go bardzo szeroka koalicja ugrupowań od centrolewicowej Partii Demokratycznej po prawicową Ligę.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy