Reklama

Świat

WHO: Covid-19 przybiera na sile w Europie; podwoiła się liczba hospitalizacji

PAP
Dodano: 19.07.2022
65170_19li4
Share
Udostępnij
W europejskim regionie WHO w ciągu zeszłego tygodnia odnotowano prawie 3 mln nowych przypadków Covid-19, co stanowi niemal połowę wszystkich nowych zakażeń na świecie. Liczba hospitalizacji w tym samym czasie wzrosła dwukrotnie – poinformował we wtorek dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge.

Prawie 3 tys. osób umiera obecnie każdego tygodnia z powodu choroby wywołanej przez SARS-CoV-2 – dodał Kluge.

Kraje Europy powinny przyspieszyć przyjmowanie szczepionek przeciwko Covid-19 przez obywateli i ponownie wprowadzić środki zapobiegawcze, takie jak noszenie maseczek, aby uniknąć poważniejszych ograniczeń w związku z kolejną falą wirusa wraz z nadejściem jesieni – ostrzegł przedstawiciel WHO.

Systemy służby zdrowia mogą zostać przeciążone, jeśli nie zacznie się od razu działać przeciwko rozpowszechnianiu się subwariantu Omikron – przekazał Kluge w wypowiedzi dla agencji Reutera.

"Obserwujemy wzrost przypadków w społeczeństwie, które funkcjonuje prawie tak samo jak wcześniej" – powiedział Kluge, podkreślając potrzebę wprowadzania tzw. stabilizatorów pandemicznych. Oznacza to m.in. przyjmowanie drugiej dawki przypominającej przed przyjęciem nowych, nastawionych na konkretny wariant szczepionek, które mają być dostępne na jesieni, jak i promocję noszenia maseczek i wietrzenia pomieszczeń.

Jak zaznaczył Kluge, "stabilizatory" powinny zostać wprowadzone, aby uniknąć znacznie ostrzejszych środków zapobiegawczych.

"Nie sądzę, aby społeczeństwo było gotowe na zorganizowane lockdowny" – skomentował przedstawiciel WHO.

Jak przekazał, ludzie powinni sami podejmować decyzje dotyczące swojego zdrowia, jeśli ich rządy nie wprowadzają ograniczeń w związku z epidemią. "To, że noszenie maseczki nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że jest zabronione" – podkreślił Kluge.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy