Reklama

Świat

Sky News: przygotowywane jest oświadczenie o rezygnacji premiera Johnsona

Bartłomiej Niedziński/PAP
Dodano: 07.07.2022
64907_42905121_42905102
Share
Udostępnij
Na Downing Street przygotowywane jest oświadczenie o rezygnacji premiera Borisa Johnsona, choć nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy zostanie ono przez niego odczytane – podała w czwartek stacja Sky News.
Według niej, na Downing Street narastają podziały w kwestii tego, czy Johnson powinien podać się do dymisji, czy też próbować dalej walczyć, co wczoraj sam zapowiadał.

Tymczasem w czwartek rano rezygnację złożył minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis. Jest on czwartym ministrem ze ścisłego gabinetu Johnsona, który zrezygnował w ciągu ostatnich dwóch dni, a dodatkowo jeden – minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove – został w środę wieczorem zdymisjonowany przez premiera.
 
W dalszym ciągu nie ustaje fala rezygnacji posłów, którzy zajmują niższe stanowiska rządowe – wiceministrów i parlamentarnych podsekretarzy stanu. Wraz ze wspomnianymi już czterema ministrami, liczba złożonych rezygnacji od późnego popołudnia we wtorek sięga obecnie 53. Rozpoczęli ją ministrowie zdrowia Sajid Javid i finansów Rishi Sunak.
 
Fala rezygnacji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy