Reklama

Świat

Szef MSZ: odpowiedzialni za zbrodnie przeciwko Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

Karol Kostrzewa, Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 05.07.2022
64861_42881750_42881728_1
Share
Udostępnij
Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne przeciw państwu i narodowi ukraińskiemu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności; myliliśmy się, że barbarzyńskie prowadzenie wojny należy do przeszłości – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
Dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) odbywa się w Birmingham w Wielkiej Brytanii
 
Rau mówił o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podkreślił, że świat był zszokowany skalą brutalności sił najeźdźcy. "Ataki na infrastrukturę cywilną, wykorzystanie nielegalnej broni, kradzież, plądrowanie, gwałty, morderstwa i egzekucje, to wszystko było robione z zimną krwią. Myśleliśmy, że to niemoralne i barbarzyńskie zachowanie oraz te instrumenty do prowadzenia wojny już przecież należą do przeszłości, niestety myliliśmy się" – powiedział Rau.
 
Podkreślił, że Bucza, Irpień, Borodzianka, Krzemieńczuk i inne miejsca w Ukrainie na pewno przejdą do historii jak obraz brutalności agresora, który w żaden sposób nie szanuje ludzkiego życia i godności. "Pamiętamy o ofiarach, będziemy też pamiętać o ofierze jaką ponieśli, co wyznawali i za co zginęli" – podkreślił Rau.
 
"Zbrodnie popełnione przeciwko państwu i narodowi ukraińskiemu zasługują na nasze najsilniejsze potępieni, ci którzy są odpowiedzialni za te zbrodnie wojenne zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" – powiedział szef polskiej dyplomacji.
 
Podkreślił, że obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym historii. "Musimy pamiętać, że będziemy osądzeni przez przyszłe pokolenia nie przez to co zidentyfikowaliśmy jako problem, ale będziemy oceniani w oparciu o to jak odpowiedzieliśmy na wyzwania" – powiedział Rau.
 
29. doroczna sesja ZP OBWE, organizowana przez parlament Wielkiej Brytanii, rozpoczęła się w sobotę 2 lipca.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy