Reklama

Świat

Szefowa KE: Polska musi wywiązać się ze zobowiązań dot. reformy systemu dyscyplinarnego sędziów

Piotr Gorecki/PAP
Dodano: 01.07.2022
64800_42865430_42865365
Share
Udostępnij
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej, że "Polska musi wywiązać się ze zobowiązań dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy".
"Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy. Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe. Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej" – zauważyła szefowa KE zapytana o tę kwestię przez dziennikarza niemieckiej agencji dpa.
 
"Ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami, co odblokuje pierwszą wypłatę. Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale widzimy, że tej części brakuje" – dodała von der Leyen.
 
Uczestniczący w konferencji prasowej przewodniczącej KE, premier Czech Petr Fiala powiedział, że "Polska pokazuje swoim podejściem do wojny na Ukrainie, swoim gorącym przyjęciem ogromnej, niewyobrażalnej fali uchodźców jak wysoko czci i jak w praktyce wypełnia wartości europejskie".
 
"Myślę, że o tym trzeba pamiętać. Muszę was zapewnić, że Czeska Republika, jako kraj prezydencji będzie stale pośredniczyć w konfliktowych sytuacjach, aby doprowadzić do dobrych rezultatów" – zadeklarował Fiala.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy