Reklama

Świat

Izrael: Jair Lapid objął stanowisko premiera

PAP
Dodano: 01.07.2022
64772_42858963_42858960
Share
Udostępnij
Jair Lapid o północy z czwartku na piątek objął funkcję szefa rządu Izraela, zastępując Naftalego Beneta – poinformowała izraelska prasa. Zmiana na stanowisku premiera jest efektem umowy po ogłoszeniu decyzji o rozwiązaniu parlamentu Izraela.
20 czerwca Benet i Lapid uzgodnili, że Kneset zostanie rozwiązany w wyniku utraty przez koalicję rządową większości parlamentarnej, a nowym szefem rządu od 1 lipca będzie dotychczasowy minister spraw zagranicznych Jair Lapid.
 
W połowie maja rząd premiera Beneta stał się gabinetem mniejszościowym. Arabska posłanka lewicowej partii Merec, Ghaida Rinawie Zoabi, która wycofała swoje poparcie dla rządu, w liście do premiera napisała, że nie może wspierać koalicji, która nęka jej społeczność.
 
Odejście Zoabi pozostawia Benetowi kontrolę nad 59 ze 120 mandatów w Knesecie.
 
W marcu rząd Beneta stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera.
 
W czerwcu 2021 roku 36. gabinet w historii Izraela został zatwierdzony w Knesecie większością zaledwie jednego głosu. Na podstawie umowy koalicyjnej premierem został szef partii Jamina (hebr. W Prawo) Naftali Benet, zaś przewodniczący ugrupowania Jesz Atid (hebr. Jest Przyszłość) Jair Lapid objął stanowisko szefa dyplomacji, zaś we wrześniu 2023 roku miał zostać premierem.
 
W czwartek parlament zagłosował za przeprowadzeniem przedterminowych wyborów parlamentarnych 1 listopada. W Izraelu będą to już piąte przyspieszone wybory w ciągu czterech lat.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy