Reklama

Świat

Szef Pentagonu nie możemy odpuścić pomocy Ukrainie, stawka jest zbyt wysoka

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 15.06.2022
64321_15cz4
Share
Udostępnij
Nie możemy pozwolić sobie na odpuszczenie dalszej pomocy Ukrainie, stawka jest zbyt wysoka – powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin, otwierając spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Jak dodał, wojna na Ukrainie jest w kluczowym momencie.

Jesteśmy tu dziś z powodu naszej niezachwianej determinacji, by dostarczyć Ukrainie zdolności, których pilnie potrzebuje, by się obronić (…) nie możemy pozwolić sobie na odpuszczenie i nie możemy stracić impetu. Stawka jest zbyt wysoka" – powiedział Austin, rozpoczynając trzecie spotkanie państw wspierających Ukrainę, które USA zorganizowały w Brukseli.

Jak dodał, Ukraina mierzy się obecnie z "kluczowym momentem na polu bitwy".

"Nie możemy nie docenić wyzwania, przed którym stoi Ukraina. Rosja używa swojego ognia dalekiego zasięgu, by przytłoczyć ukraińskie pozycje. (…) Więc musimy zintensyfikować nasze wspólne zobowiązanie wobec samoobrony Ukrainy i musimy wymagać od siebie jeszcze więcej, by zapewnić, że Ukraina może się bronić" – powiedział sekretarz obrony USA.

W spotkaniu uczestniczy 45 ministrów obrony z krajów NATO i innych państw; w środę dołączyły Mołdawia, Gruzja i Ekwador.

Austin zapowiedział, że spodziewa się, że grupa "pogłębi" swoje wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych i wzmocni Ukrainę także w długiej perspektywie. Stwierdził też, że pracuje nad spełnieniem próśb Kijowa o nowe zdolności, zwłaszcza broni o dalekim zasięgu i systemy obrony wybrzeża, a USA zobowiązały się, że będą "robić nawet więcej".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy