Reklama

Świat

Blinken: suwerenna, niepodległa Ukraina będzie trwać znacznie dłużej niż rządy Putina

PAP
Dodano: 25.04.2022
62742_25k2
Share
Udostępnij
Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w poniedziałek, po powrocie z Kijowa. Dodał, że niezależnie od tego, jak dalej potoczy się wojna suwerenna, niepodległa Ukraina będzie trwać "znacznie dłużej" niż rządy Putina.

Blinken pojechał w niedzielę do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Amerykańscy ministrowie przez trzy godziny rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także m.in. ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą, ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Wałerijem Załużnym.

Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z Austinem. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w poniedziałek rano w niesprecyzowanym miejscu w Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą – informuje CNN. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów na Ukrainie z przyczyn bezpieczeństwa i czekali na ich powrót w Polsce, skąd Blinken i Austin pojechali do Kijowa pociągiem.

"Nie wiem, jak dalej potoczy się ta wojna, ale wiemy, że niezależna, niepodległa Ukraina będzie trwać znacznie dłużej niż obecność Putina (…) będziemy kontynuować nasze wsparcie (dla Ukrainy – PAP), aż do ostatecznego sukcesu" – powiedział Blinken. Dodał, że Rosja poprzez inwazję chciała zamanifestować siłę swojego wojska i gospodarki, ale to się nie udało. "Oczywiście widzimy coś przeciwnego" – zaznaczył.

Szef amerykańskiej dyplomacji przekazał, że spotkanie z Zełenskim było bardzo owocne i trwało dwa razy dłużej, niż pierwotnie zakładano. Podczas rozmowy ze stroną ukraińską Blinken zapowiedział, że w przyszłym tygodniu amerykańscy dyplomaci zaczną wracać na Ukrainę, a w przeciągu kilku tygodni pracę wznowi również ambasada w Kijowie. Sekretarz stanu powiedział także, że niebawem zostanie mianowany nowy ambasador USA w Kijowie.

Według agencji Reutera nowym amerykańskim ambasadorem na Ukrainie zostanie obecna ambasador USA w Bratysławie, Bridget Brink, a jej nominacja zostanie ogłoszona przez prezydenta USA Joe Bidena jeszcze w poniedziałek. Jak dodaje agencja, w nadchodzącym tygodniu amerykańscy dyplomaci, którzy przenieśli się z Ukrainy do Polski wznowią "codzienne podróże" przez granicę do Lwowa.

Blinken i Austin podczas swojej wizyty w Kijowie ogłosili również nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartą 713 mln dolarów. 322 mln z tej puli mają być przeznaczone bezpośrednio dla Kijowa, reszta zostanie podzielona między 15 państw będących sojusznikami lub partnerami USA, które dostarczają pomoc zbrojeniową dla Ukrainy – precyzuje agencja AP.

Była to pierwsza wizyta tak wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy