Reklama

Świat

Scholz: zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT

Berenika Lemańczyk / PAP
Dodano: 27.02.2022
60423_27lu15
Share
Udostępnij
Wspólnie z partnerami z UE zdecydowaliśmy wczoraj, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT – powiedział w niedzielę w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W wystąpieniu podczas specjalnej sesji przypomniał, że Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

Scholz mówił m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

"Nie może być innej odpowiedzi na agresję Putina" – powiedział Scholz, który otrzymał wiele oklasków od deputowanych. "Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji – stwierdził kanclerz. – Ale w dającej się przewidzieć przyszłości Putin zagraża temu bezpieczeństwu".

Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych z bankowej sieci komunikacyjnej Swift. "Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali – podkreślił kanclerz. – Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność".

"Zastrzegamy sobie dalsze sankcje – bez żadnych zakazów myślenia" – powiedział Scholz. "Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji" – mówił.

Zaznaczył, że trzeba zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny na inne kraje. "Bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie, pozostajemy wierni naszemu obowiązkowi wspierania NATO – powiedział. – Putin nie powinien lekceważyć naszej determinacji".

Według kanclerza, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, w Niemczech zostaną szybko wybudowane dwa terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wymienił jako lokalizacje Brunsbuettel i Wilhelmshaven. Ponadto planowane jest utworzenie rezerwy węgla i gazu.

Scholz powiedział, że myśli także o członkach UE i NATO na Wschodzie. "Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do sojuszu bez żadnych wątpliwości i zastrzeżeń. Ponieważ musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny Putina na inne kraje. Putin nie powinien wątpić w naszą determinację. Niemcy i NATO będą bronić każdego metra kwadratowego" – oświadczył.

W tym kontekście zapowiedział utworzenie nowego specjalnego funduszu dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, który ma pomóc w dostosowaniu armii do nowoczesnych standardów. "Wykorzystamy te środki na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe – powiedział. – Od tej pory – rok po roku – będziemy inwestować w naszą obronność ponad dwa procent produktu krajowego brutto".

Kanclerz wielokrotnie podkreślał, że jest to wojna Putina, a nie narodu rosyjskiego. "Nie pozwolimy, aby ten konflikt doprowadził do otwarcia starych ran" – powiedział.

Scholz mówił też o spójności w UE i o tym, że Niemcy mają szczęście należeć do sojuszy i aliansów. "Ważne jest nie tylko pytanie, co można osiągnąć dla Niemiec. O wiele ważniejsze jest pytanie jaka decyzja jest najlepsza dla Unii" – mówił Scholz i podkreślił, że zawsze należy robić wszystko, aby wzmocnić spójność.

"Jestem przekonany, że nam się uda. Rzadko kiedy byliśmy tak zdeterminowani i tak zjednoczeni" – powiedział.

Ministerstwo transportu Niemiec poinformowało także, iż od niedzieli od godz. 15 niemiecka przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy