Reklama

Kraj

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na powołanie Dariusza Szweda na prezesa PKO BP

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 31.08.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zgodziła się powołać Dariusza Szweda na prezesa PKO BP – poinformowała w czwartek KNF w komunikacie.

“Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Dariusza Szweda na stanowisko Prezesa Zarządu Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego SA” – poinformowała KNF w czwartkowym komunikacie.

Rada nadzorcza PKO BP w kwietniu br. powierzyła Dariuszowi Szwedowi kierowanie pracami zarządu banku i powołała go na stanowisko wiceprezesa.

Jak czytamy na stronie banku, Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 r. pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru “Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025”.

W latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku; nadzorował całość biznesu banku – sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI.

Był członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego. Od 1995 r. był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku.

Był też członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private banking w połączonym banku.

Szwed jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Ma również dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wartość aktywów PKO BP wynosi 461 mld zł. W I półroczu 2023 r. bank wypracował ponad 2 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,8 mln klientów; Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji banku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy