Reklama

Świat

Rosja została zawieszona w Radzie Europy

PAP
Dodano: 25.02.2022
60331_25lu14
Share
Udostępnij
Rosja została zawieszona w Radzie Europy – powiedział w piątek PAP rzecznik tej organizacji Panos Kakawiatos. Komitet Ministrów RE zdecydował o zawieszeniu Rosji w prawach do reprezentowania w tym gremium i na Zgromadzeniu Parlamentarnym ze skutkiem natychmiastowym. To konsekwencja zbrojnego ataku na Ukrainę.

W wydanym komunikacie wyjaśniono, że krok ten został podjęty zgodnie ze statutem Rady Europy.

Podjęta decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną jej istotnych konwencji, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – głosi oświadczenie. Zaznaczono w nim także, że zawieszenie nie jest krokiem ostatecznym, ale czasowym i pozostawia otwarte kanały komunikacji.

Wcześniej szef MSZ Włoch Luigi Di Maio poinformował o wykluczeniu Rosji z Rady Europy.

"Włochy uważają, że jest to niezbędny krok w świetle niedopuszczalnej rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, która stanowi ciężkie pogwałcenie prawa międzynarodowego" – oświadczył włoski minister.

Rada Europy liczy 47 członków, w tym prawie wszystkie państwa Europy. Organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji oraz współpracą w dziedzinie kultury. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy