Reklama

Świat

W. Brytania: policja wszczęła śledztwo w sprawie imprez na Downing Street

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 25.01.2022
59422_41416527_40584806
Share
Udostępnij
Londyńska policja metropolitalna wszczęła śledztwo w sprawie "szeregu" domniemanych imprez, które miały miejsce na Downing Street oraz w innych budynkach rządowych w czasie ostatnich dwóch lat – poinformowała we wtorek komisarz Cressida Dick.

"Mogę potwierdzić, że Met (policja metropolitalna – PAP) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie szeregu wydarzeń, które miały miejsce na Downing Street i w Whitehall w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z potencjalnymi naruszeniami regulacji dotyczących Covid-19" – oświadczyła Dick.

Powiedziała, że decyzja o wszczęciu śledztwa została podjęta w wyniku informacji, które zostały dostarczone w trakcie wewnętrznego dochodzenia rządowego, a także na podstawie własnych ocen funkcjonariuszy.

Komisarz wyjaśniła, że nie wszystkie z ujawnionych przez media w ciągu ostatnich tygodni spotkań kwalifikują się do tego, by wszcząć śledztwo w ich sprawie, nie sprecyzowała jednak ile i które ze spotkań są przedmiotem policyjnego dochodzenia.

Dodała też, że śledztwo nie oznacza, że konieczne będzie nałożenie grzywny "w każdym przypadku i na każdą osobę uczestniczącą" w objętych nim wydarzeniach. Poinformowała, że policja nie będzie na bieżąco komentować prowadzonego śledztwa, ale przekaże aktualizacje w jego "znaczących punktach".

Dick przyznała, że zaufanie publiczne do policji "poważnie osłabło" z powodu tego, że domniemane przyjęcia odbywały się w bliskiej odległości od funkcjonariuszy, ale zapewniła, że śledztwo będzie prowadzone bezstronnie. Dodała, że rozumie "głębokie zaniepokojenie społeczne" związane z zarzutami łamania restrykcji.

"Zdecydowana większość ludzi zachowała się odpowiedzialnie podczas pandemii, wielu, wielu ludzi, w tym wielu londyńczyków i moich kolegów, dokonało ogromnych poświęceń i ponieśli oni znaczne straty podczas pandemii" – mówiła.

Informacja o wszczęciu śledztwa przekazana została dzień po tym, jak ujawniono kolejne domniemane przyjęcie na Downing Street z udziałem premiera Borisa Johnsona, które miało się odbyć z okazji jego urodzin w czerwcu 2020 roku. Policyjne śledztwo jest niezależne od wewnętrznego dochodzenia, które kieruje urzędniczka służby cywilnej Sue Gray.

Rzecznik brytyjskiego rządu odnosząc się do informacji przekazanej przez Cressidę Dick powiedział, że dochodzenie prowadzone przez Sue Gray "jest kontynuowane" i jest ona w "bieżącym kontakcie" z policją metropolitalną.

Powszechnie oczekiwano, że raport z dochodzenia Sue Gray opublikowany zostanie w najbliższych dniach, być może w piątek, jednak stacja Sky News podała, że należy się spodziewać, iż nie zostanie on przedstawiony w czasie, gdy trwa policyjne śledztwo. Od raportu Sue Gray wielu posłów Partii Konserwatywnej uzależnia decyzję, czy złożyć wniosek o głosowanie nad wewnątrzpartyjnym wotum nieufności dla Johnsona jako lidera.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy