Reklama

Świat

ONZ: przekazano 1 mld dawek szczepionek na Covid-19 w ramach programu dystrybucji COVAX

PAP
Dodano: 16.01.2022
59208_16st1
Share
Udostępnij
Przekazano już 1 mld dawek szczepionek przeciw Covid-19 w ramach programu dystrybucji COVAX pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – poinformował w sobotę przedstawiciel organizacji zarządzających programem.

Jak informuje Reuters, dostawy szczepionek do biedniejszych krajów przez długi czas były ograniczone z powodu gromadzenia zapasów preparatów przez państwa bogatsze.

Dostawy w ramach programu istotnie wzrosły dopiero w ostatnim kwartale, a 1 mld dawek dotarł do 144 państw na całym świecie – przekazał Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI).

Międzynarodowy program rozpoczął swoją działalność w lutym 2021 roku z budżetem 10 mld dolarów pochodzących z darowizn.

Z najnowszych danych WHO wynika, że 67 proc. populacji bogatszych państw jest już w pełni zaszczepione, w porównaniu z 5 proc. w krajach biedniejszych. To samo źródło informuje, że ponad 40 proc. ludzi na świecie wciąż nie otrzymało nawet pierwszej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Celem programu COVAX jest sprawiedliwa dystrybucja szczepionek na świecie i dostarczanie ich do krajów rozwijających się. COVAX jest współprowadzony przez WHO i GAVI. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy