Reklama

Świat

Kreml odrzucił zarzuty Bidena o brak udziału Rosji w G20

PAP
Dodano: 01.11.2021
57389_1li2
Share
Udostępnij
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że Rosja wzięła bardzo aktywny udział w szczycie G20 w Rzymie. Przedstawiciel Kremla skomentował w ten sposób słowa prezydenta USA Joe Bidena, który wyraził rozczarowanie nieobecnością Rosji i Chin.

"Rosja bardzo aktywnie brała udział w szczycie G20" – zapewnił Pieskow, dodając, że wystąpienia prezydenta Putina, choć poprzez łącze wideo, były bardzo merytoryczne. Rzecznik dodał, że Rosja określiła jeszcze przed szczytem cele dotyczące neutralności węglowej, które ma zamiar osiągnąć do 2060 roku.

Zapewnił, że Rosja podejmuje działania w celu spowolnienia zmian klimatycznych i będzie to czynić dalej, ale ten proces "wymaga adekwatnych działań ze strony wszystkich państw". Jednocześnie – zastrzegł – "wszyscy są zobowiązani uwzględniać potrzeby krajów rozwijających się, które kiedyś nie tak silnie zanieczyszczały atmosferę Ziemi, bo ich rozwój przemysłowy postępował w o wiele wolniejszym tempie".

Rzecznik prezydenta Władimira Putina dodał też, że Moskwa i Waszyngton są zgodne, iż "niezbędne są kontakty na najwyższym szczeblu" pomiędzy oboma państwami.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest rozczarowany nieobecnością przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga na szczycie G20 w Rzymie. Ocenił także, że należy "poruszać się szybciej ku energii odnawialnej i słonecznej", choć transformacja wymaga czasu. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy