Reklama

Świat

Tokio: rozpoczęła się ceremonia otwarcia igrzysk

af/ krys/PAP
Dodano: 23.07.2021
55216_tokio
Share
Udostępnij
Na Stadionie Olimpijskim w Tokio rozpoczęła się uroczystość otwarcia 32. letnich igrzysk. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach nie ma kibiców, z wyjątkiem ok. 950 zaproszonych gości. Szczegóły ceremonii do końca były trzymane w tajemnicy.
 
Swoją obecność zapowiedzieli m.in. cesarz Japonii Naruhito, Pierwsza Dama USA Jill Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent RP Andrzej Duda.
 
Udział samych sportowców w tradycyjnym przemarszu będzie mocno ograniczony. Narodowe komitety olimpijskie zostały poproszone, by na paradę nie wysyłały zbyt dużej grupy reprezentantów. Dlatego kamery mają skupić się bardziej na chorążych. Polską flagę poniosą pływak Paweł Korzeniowski i startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.
 
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie zapalenie olimpijskiego znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk.
 
Igrzyska olimpijskie w Tokio miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii przesunięto je o rok. Weźmie w nich udział ok. 11 tys. zawodników z 206 krajów, którzy będą rywalizować w 33 dyscyplinach o 339 kompletów medali. Polskę będzie reprezentować 211 sportowców.
 
Największa impreza sportowa potrwa do 8 sierpnia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy