Reklama

Świat

Prezydent USA przedłużył o rok sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi

jm/PAP
Dodano: 09.06.2021
54203_biden
Share
Udostępnij
Prezydent USA Joe Biden przedłużył we wtorek na kolejny rok amerykańskie sankcje wobec niektórych przedstawicieli władz Białorusi. Prezydent podpisał zarządzenie w tej sprawie i powiadomił o tym Kongres – poinformował Biały Dom.
 
W zarządzeniu Biden stwierdził, że "działania i polityka niektórych przedstawicieli rządu Białorusi i innych osób… nadal stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA".
 
Prezydent podkreślił, że działania te "naruszają także procesy demokratyczne i instytucje Białorusi". "Dochodzi do naruszeń praw człowieka związanych z represjami politycznymi… a także do korupcji i sprzecznego z prawem wykorzystywania mienia państwowego" – napisał Biden.
 
Amerykańskie ustawodawstwo wymaga aby prezydent co roku dokonywał przedłużenia, lub uchylenia, sankcji wobec danego kraju i zawiadamiał o tym Kongres.
 
Sankcje wobec niektórych przedstawicieli białoruskiego reżimu po raz pierwszy zastosował w czerwcu 2006 r. ówczesny prezydent George W. Bush. Dotyczyły m. in. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, sekretarza Rady Bezpieczeństwa, ministra sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, szefa KGB oraz szefa państwowej telewizji i radia.
 
3 czerwca br. administracja Bidena rozszerzyła sankcje na szereg białoruskich przedsiębiorstw, w tym z sektora energetycznego. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy