Reklama

Świat

UE zawarła umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na Covid-19

Z Brukseli Łukasz Osiński/PAP
Dodano: 03.06.2021
54140_covid_1
Share
Udostępnij
Unia Europejska zawarła umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na Covid-19, opracowanego przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche – poinformowała w czwartek Komisja Europejska. To pierwszy kontrakt UE na tego rodzaju lek.

Reuters wskazuje, że po podpisaniu umów na miliardy dawek szczepionek przeciw Covid-19 UE próbuje teraz zbudować portfolio leków, które mogłyby być skuteczne w walce z chorobą.
 
Porozumienie z Roche zostało osiągnięte w kwietniu, ale szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej – informuje agencja.
 
Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że UE zabezpieczyła 55 tys. dawek leku. Roche odmówił komentarza na temat liczby dawek, ale podał, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE.
 
Jedynym innym lekiem przeciw Covid-19 zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.
 
Kraje europejskie będą mogły kupić lek Roche-Regeneron po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.
 
EMA poinformowała, że nie wyznaczyła daty ewentualnego zatwierdzenia tego preparatu, ponieważ firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy