Reklama

Świat

Indyjski szczep koronawirusa to wariant wywołujący niepokój

osk/ ap/PAP
Dodano: 11.05.2021
53691_indie
Share
Udostępnij
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że uznaje indyjski szczep koronawirusa za wariant wywołujący szczególny niepokój, podobnie jak wcześniej szczepy z RPA, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Według WHO, badania sugerują większą zaraźliwość tego wariantu.
 
O sklasyfikowaniu wariantu B.1.617 jako wywołującego poważne zaniepokojenie poinformowała w poniedziałek podczas konferencji główna ekspertka WHO odpowiedzialna za Covid-19 Maria van Kerkhove. Zaznaczyła jednocześnie, że obecna wiedza na temat tej odmiany SARS-CoV-2 jest ograniczona.
 
"Klasyfikujemy go jako wariant szczególnej uwagi na poziomie globalnym. Mamy pewne informacje, które sugerują zwiększoną zaraźliwość wirusa" – powiedziała van Kerkhove. "Zostało to jednak zademonstrowane w początkowych badaniach i dlatego potrzebujemy znacznie więcej informacji na temat tego wariantu wirusa i wszystkich jego linii genetycznych" – dodała.
 
Podczas konferencji WHO poinformowano, że trwają badania nad zaraźliwością indyjskiego wariantu, siłą wywoływanych objawów oraz jego podatnością na przeciwciała zaszczepionych osób. Pierwsze badania w Indiach wykazały, że przeciwciała są w stanie zneutralizować ten wariant wirusa.

Wariant B.1.617 został po raz pierwszy wykryty w Indiach w październiku 2020 roku. Szerzenie się go może być skutkiem rekordowej fali zakażeń w Indiach, która spowodowała w tym kraju zapaść służby zdrowia i kryzys humanitarny. Liczba oficjalnie wykrywanych nowych zakażeń od trzech tygodniu utrzymuje się w Indiach na poziomie ponad 300 tys. dziennie, choć w ciągu ostatnich dwóch dni zaczęła spadać.
 
W poniedziałek dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił start akcji "Razem dla Indii", której celem jest zebranie funduszy na zakup tlenu medycznego, leków i sprzętu dla szpitali w tym kraju. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy