Reklama

Świat

Premierzy Polski i Litwy zainaugurowali rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie

Z Wilna Aleksandra Akińczo/PAP
Dodano: 02.05.2021
53531_39160340_39160204-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Ingrida Szimonyte w niedzielę zainaugurowali rozbudowę Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w którym w ciągu dwóch lat powstanie m.in. siedziba TVP Wilno.

"Naszym wspólnym pragnieniem jest zapewnienie polskiej mniejszości narodowej na Litwie warunków sprzyjających kultywowaniu związków z Polską, rozwijaniu jej działalności kulturalnej i społecznej w społeczeństwie litewskim oraz współpracy pomiędzy narodami Polski i Litwy" – czytamy w akcie erekcyjnym, który podpisało 11 sygnatariuszy, w tym premierzy Polski i Litwy.

"Bardzo dawno nie było we wspólnej historii Polski i Litwy, w naszych relacjach politycznych, społecznych, gospodarczych tak znakomitego okresu w jakim obecnie się znajdujemy" – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnych uroczystości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Dodał, że ten okres jest jednak "pełen wyzwań i pułapek", które "wokół nas są i które nam grożą, które wiążą się z niebezpieczną polityką naszego wielkiego sąsiada za wschodu". Stwierdził, że tej polityce Polska i Litwa muszą dać odpowiedź, również przez "właściwą narrację informacyjną", do której ma się przyczynić TVP Wilno. Ta stacja ma służyć też umacnianiu dobrych relacji polsko-litewskich.

Szef polskiego rządu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do decyzji rozbudowy Domu Polskiego, a w szczególny sposób podziękował premier Ingridzie Szimonyte za to, że "jest z nami tutaj dzisiaj i sprzyja budowaniu dobrych, bardzo dobrych relacji polsko-litewskich".

"Nie możemy wyobrazić sobie Wilna i Litwy bez silnej społeczności polskiej i jej witalnego życia kulturalnego" – wskazała premier Ingrida Szimonyte. Podkreśliła, że litewscy Polacy są "aktywnymi obywatelami Litwy, która należy do nas wszystkich Litwinów, Polaków i innych mieszkający tu narodowości". Litewska premier wyraził zadowolenie, że w ubiegłym roku kamień węgielny został również wmurowany pod budowę "prawdziwego litewskiego centrum kultury w Suwałkach". "Bardzo cenimy wsparcie tego projektu ze strony instytucji polskich" – wskazał Szimonyte.

We wrześniu 2020 r. w obecności premiera Mateusza Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej. List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Telewizji Polskiej S.A., Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".

Ukończenie rozbudowy wraz z wykończeniem i wyposażeniem nowego budynku, w którym będzie się mieściła sala widowiskowa, pokoje hotelowe, kawiarnia, studio telewizyjne TVP Wilno zaplanowane jest do końca 2022 r. W 2023 r. ma rozpocząć swoją działalność studio telewizyjne.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy