Reklama

Świat

NATO rozpocznie wycofywanie wojsk z Afganistanu przed majem

jo/akl/PAP
Dodano: 15.04.2021
53207_nato
Share
Udostępnij
NATO poinformowało w opublikowanym w środę oświadczeniu, że państwa sojusznicze uzgodniły, iż wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja.
 
"Sojusznicy zdecydowali, że przed 1 maja rozpoczniemy wycofywanie sił misji Resolute Support. Planujemy zakończyć wycofywanie wszystkich sił USA i misji Resolute Support w ciągu kilku miesięcy" – przekazano w komunikacie po wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony państw NATO.
 
"Każdy atak talibanu na oddziały Sojuszu w czasie ich wycofywania spotka się z energiczną odpowiedzią" – uprzedziło NATO w komunikacie.
 
Napisano w nim też, że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać proces pokojowy w Afganistanie i z zadowoleniem przyjmuje konferencję pokojową w Stambule, która ma odbyć się w dniach 24 kwietnia-4 maja i "może być okazją do przyspieszenia tego procesu".
 
Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę, że wojska USA opuszczą Afganistan do 11 września, tj. przed 20. rocznicą ataków na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon.
 
W Afganistanie przebywa ok. 7000 żołnierzy spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji. Siły amerykańskie liczą 2500 żołnierzy. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy