Reklama

Poznaj region

Otwarte II piętro w Muzeum-Zamku. Pokój Służącego też

Aneta Gieroń
Dodano: 31.07.2022
65397_zamek
Share
Udostępnij
Pomieszczenia usytuowane na II piętrze Muzeum-Zamku w Łańcucie przez wiele lat były niedostępne dla zwiedzających. Dopiero 5 lat temu otworzono je dla turystów, którzy są zachwyceni tą szczególną częścią łańcuckiego zamku, ukazującą „domowe” oblicze pałacowego życia – znacząco różną od wnętrz I piętra. W ostatnim czasie były nieczynne ze względu na upały, ale od piątku znów są otwarte.
 
Na trasie zwiedzania jest chociażby pokój służącego. Zgodnie z informacjami zawartymi w inwentarzu z 1862 r., pomieszczenie to wchodziło w skład Apartamentu W. Państwa Młodszych. Wówczas najprawdopodobniej pełniło ono rolę kancelarii lub garderoby Alfreda II Potockiego lub było pokojem służącego przy osobie hrabiego. 

Co do zwiedzania w Muzeum-Zamku w Łańcucie

Wejście do pomieszczenia prowadzi z korytarzyka łączącego pokój z sąsiednimi pomieszczeniami, tj. Salonem (Salonikiem) Rokokowym i Pokojem Fałata. Niezależnie od tego osobne drzwi prowadzą z Salonu Rokokowego. 
 
Prawdopodobnie podczas ostatniej przebudowy za czasów Romana i Elżbiety Potockich w latach 1889-1912 wystrój tego pomieszczenia został zmieniony i wówczas w górnej części ścian odkryto malowidło. Z dużym prawdopodobieństwem w latach wcześniejszych pokój ten oraz sąsiedni (Pokój 58 Fałata) stanowiły jedno pomieszczenie. Wnętrze zostało urządzone po drugiej wojnie światowej przez pracowników Muzeum.
 
Dzięki projektowi „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum – Zamku w Łańcucie”, realizowanemu w latach 2014-2016, wnętrza II piętra zostały kompleksowo odnowione i od 2017 roku udostępnione do zwiedzania.
 
II piętro Zamku możecie zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach:
wtorek-piątek: 9.00-16.00 (ostatnie wejście o 14.50),
sobota, niedziela: 10.00-18.00 (ostatnie wejście o 17.00).
 
Bilety w cenie 6 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy) dostępne w Kasach Biletowych w Maneżu (ul. 3-go Maja 10).
 
II piętro jest wyłączane ze zwiedzania w dniach, gdy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Muzeum nie wyklucza ponownego zamknięcia II piętra, w przypadku nadejścia kolejnej fali upałów. Informacje na strony internetowej Muzeum i w mediach społecznościowych. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy