Reklama

Poznaj region

Chmielnik Zdrój – ekologiczne produkty i woda z Doliny Strugu

Materiał Partnera
Dodano: 09.07.2022
64545_chmielnikzdroj
Share
Udostępnij
Gdy blisko 30 lat temu powstawała firma Chmielnik Zdrój S.A., startując z bezpośrednią sprzedażą wody źródlanej do domów klientów, mogło wydawać się, że taki kierunek sprzedaży będzie ryzykowny. Dziś przedsiębiorstwo zatrudnia  ponad 150 osób i dociera ze swoimi produktami pochodzącymi z urodzajnych gleb Doliny Strugu do dziesięciu tysięcy klientów w trzech województwach południowo-wschodniej Polski. 
 
Chmielnik Zdrój S.A. został założony w 1995 roku przez Kazimierza Jaworskiego, byłego wójta gminy Chmielnik oraz jego wspólników. Tym, co miało wyróżniać firmę, miała być bezpośrednia sprzedaż produktów do domów odbiorców. 

Woda Alfred i zdrowa żywność z Doliny Strugu

– Naszych produktów klienci nie znajdą ani w hurtowniach ani na półkach w sklepach i marketach. Każdego dnia kierowcy wyjeżdżają w trasy załadowanymi samochodami z wodą źródlaną oraz najwyższej jakości produktami rolnymi i pieczywem do domów klientów. Od samego początku oferujemy produkty w opakowaniach zwrotnych – mówi Dawid Krupczak z Chmielnik Zdrój S.A. – Obecnie obsługujemy blisko dziesięć tysięcy rodzin konsumenckich na terenie trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Prowadzimy działalność na dość dużą skalę, a ostatnie lata tylko utwierdzają nas w tym, że kierunek takiej sprzedaży był właściwy.
 
Flagowym produktem firmy jest Alfred – krystalicznie czysta woda źródlana czerpana z ponad 60 m pod ziemią, źródło mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, oferowana także w kilku wersjach smakowych. Z linii produkcyjnej w Chmielniku schodzą także popularne oranżady i napoje owocowe. Funkcjonuje tu firmowa piekarnia oferująca wysokiej jakości pieczywo – kilka rodzajów chleba, bułki, drożdżówki oraz chałki.  Pieczywo jest na naturalnym zakwasie, bez konserwantów i sztucznych dodatków.
 
Od kilku lat prowadzona jest hodowla krów szkockiej rasy galloway. Bydło to ma zdolność aklimatyzowania się w trudnych warunkach, a jego wypas na polach trwa cały rok. Sprzedawane mięso z tej rasy znacznie się różni się od innych mięs wołowych – jest soczyste i delikatne.
 
Obecnie Chmielnik Zdrój jest również producentem ekologicznej żywności. – Dysponujemy dużą bazą gruntów na terenie gminy Chmielnik, na których sadzimy m.in. ziemniaki, czosnek, cebulę, buraki, marchew, paprykę, pomidory, ogórki, maliny, truskawki, rabarbar. Plony są ekologiczne, potwierdzone certyfikatami i na tyle obfite, że pozwalają nam prowadzić sprzedaż w sposób ciągły. Dodatkowo sprzedaż warzyw bez pośredników gwarantuje ich świeżość – dodaje Dawid Krupczak. – Różnorodność produkcji sprawia, że w naszej firmie nic się nie marnuje. Chleb ze zwrotów trafi do obiegu zamkniętego, obierki z warzyw do bydła, zaś z ekologicznego obornika nawożona jest ziemia pod uprawę warzyw. 
 
Spółka zatrudnia  ponad 150 pracowników, z których znaczną część stanowią kierowcy mający dużą rolę w pozyskiwaniu nowych klientów i są wizytówką firmy. Zatrudnienie zostało utrzymane w trudnym okresie pandemii i powodzi, która przeszła przez firmę w 2020 roku, dewastując budynki i produkcję.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Od początku działalności dla zarządu spółki ważne było, by pomagać osobom w potrzebie, zwłaszcza dotkniętym wykluczeniem społecznym. Firma wspiera działalność Towarzystwa Przeciwdziałania Uzależnieniom „Trzeźwa Gmina” i oferuje miejsca pracy osobom wychodzącym z alkoholizmu, które przebyły terapię i szkolenie w ramach współrealizowanego przez firmę programu społecznego. Ponadto 10 proc., z dochodu od sprzedaży spółka przeznacza na Caritas Diecezji Rzeszowskiej i pomoc osobom ubogim. 
 
– Posiadamy stałą bazę klientów, którzy przez lata utwierdzili się w przekonaniu, że warto z nami być. Po blisko 30 latach wciąż chcemy się rozwijać i wpływać na jakość życia mieszkańców Podkarpacia. Planujemy poszerzyć produkcję ekologiczną, a także uruchomić linię produkcyjną  soków ekologicznych z buraka i marchwi oraz do produkcji sałatek w słoikach – dodaje Dawid Krupczak. – Wierzymy, że nasze działania proekologiczne i prospołeczne wpływają na podtrzymywanie tradycji rolniczej w tym regionie i odbudowują więzi lokalnej społeczności.
 
Chmielnik Zdrój S.A.
Chmielnik 146
36-016 Chmielnik
tel. 17 229 65 88
mail: alfred@intertele.pl
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy