Reklama

Poznaj region

Nowy rezerwat przyrody w Beskidzie Niskim ze ścianą Olzy

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 29.07.2022
65373_rudwka
Share
Udostępnij
Bajkowa skalna ściana koło Rudawki Rymanowskiej, która obrazuje historię liczącą 35 mln lat, zachwyca turystów od lat. Także tych, którzy podążają ulubionymi karpackimi szlakami Karola Wojtyły. Od 9 sierpnia utworzony tutaj zostaje rezerwat przyrody – „Olzy”. Zarządzenie podpisał 22 lipca Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
 
Wznosząca się w dolinie Wisłoka skalna ściana koło Rudawki Rymanowskiej, to największe w polskich Karpatach odsłonięcie łupków menilitowych i niewątpliwie jedno z najpiękniejszych. Jest to również jedna z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia, która zachwyca o każdej porze roku. 
 
Przed laty to miejsce i RUdawkę Rymanowską upodobał sobie Karol Wojtyła. W okolice Rudawki po raz pierwszy przybył w 1952 roku. Potem, w latach 1973-1978 często przyjeżdżał tu wypoczywać. Nieco ponad dwa miesiące po ostatnim pobycie w Rudawce został wybrany papieżem, a zachwyt Beskidem Niskim stał się inspiracją do napisania słynnego "Tryptyku Rzymskiego". 

Ściana z filmu Skolimowskiego

 
Okolice Rudawki Rymanowskiej. Fot. Agrofoto
 
Jak przypominają przyrodnicy, odsłonięcie łupków menilitowych w Rudawce Rymanowskiej powstało w wyniku erozji wgłębnej, po zmianie biegu rzeki i utworzeniu się przełomu powyżej Beska (pierwotne dno rzeki znajduje się 25 m wyżej).
 
Charakterystyczny, warstwowy układ skał powstawał w wyniku osadzania osadów żwirów, piasków i iłów w głębokim Oceanie Tetydy, którego pozostałością jest Morze Śródziemne (!), w dolnym oligocenie, tj. około 35 milionów lat temu!
 
Nazwa łupków pochodzi od znalezionego w Ménilmontant we Francji brunatnoszarego opalu – menilitu. 
 
Oprócz odsłonięcia skalnego, ochroną objęto porastający szczyt drzewostan, w którym dominuje buczyna karpacka (Dentario glandulosae – Fagetum). 

Rezerwat "Olzy" i jego obszar

Jak przypomina Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Rzeszowie, plany objęcia tego terenu ochroną rezerwatową pojawiły się jeszcze w 2003 r. Pierwotnie miał on obejmować większy teren i nosić nazwę „Dolina Wisłoka”.
 
Ostatecznie skoncentrowano się na walorach geologicznych i krajobrazowych malowniczej odkrywki, która znana jest pod nazwą „Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej”. Dlatego też zdecydowano się na nazwę „Olzy”, która funkcjonowała wśród przedwojennych mieszkańców Rudawki, jednak zanikła wraz z ich wysiedleniem w 1946 r. Ten toponim wywodzi się prawdopodobnie od słowa ylz lub ylzy, które oznacza przepaść lub urwisko, co oddaje w pełni charakter obiektu.
 
 
Zarządzenie w sprawie rezerwatu przyrody „Olzy” Regionalny Dyrektor Ochrony Środowisk w Rzeszowie podpisał 22 lipca. Zgodnie z prawem wejdzie on w życie 9 sierpnia 2022 r. Tym samym liczba rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim zwiększy się do 98. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy