Reklama

Poznaj region

Latoszyn na Podkarpaciu – najmłodszy polski zdrój!

Janusz Pawlak
Dodano: 01.07.2023
71768_latoszyn
Share
Udostępnij
Bardzo cenne wody siarczanowo – wapniowe oraz unikatowy klimat to bogactwo najmłodszego polskiego uzdrowiska. Uzdrowiska Latoszyn na Podkarpaciu, położonego w urokliwym przyrodniczo zakątku na przedmieściach Dębicy. Do wód po zdrowie zjeżdżają tu osoby z chorobami skóry, układu trawienia, zaburzeń jelitowych, zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki. Co ciekawe, leczenie wodami prowadzono tu już w sposób zorganizowany w XIX wieku, konkurując z Truskawcem i Krynicą.
 
Zniszczenia wojenne przyniosły kres zdrojowi w Latoszynie. Po dawnych obiektach kurortu pozostały jedynie zdjęcia i wzmianki prasowe.  Dzięki kilkunastoletnim staraniom obecnych władz gminy Dębica, z wójtem Stanisławem Rokoszem na czele, wspieranym przez  Jana Golbę, prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP oraz podkarpackich parlamentarzystów, udało się reaktywować w Latoszynie uzdrowisko. Potwierdza to rozporządzenie Rady Ministrów z 27 października 2022 roku nadające miejscowościom Latoszyn i Podgrodzie status uzdrowiska.      

Unikatowe wody siarczanowo – wapniowe, którymi dysponuje Latoszyn, charakteryzują się dużą zawartością siarczanów i słabym stężeniem szkodliwego gazu siarkowodoru. A więc nie śmierdzą. W odróżnieniu od wód leczniczych o podobnych właściwościach np. w Solcu Zdroju. Zdarzają się sytuacje, iż kuracjusze dopytują, jak tutejsze wody siarczanowe mogą leczyć skoro nie czuć przykrego zapachu zgnitych jajek…
 
Aby korzystać z ukrytych pod ziemią wodnych skarbów władze gminy Dębica, a dokładnie Spółka Latoszyn Zdrój  zdążyła już:
– uzyskać koncesję na wydobywanie wód leczniczych
– wybudować Przychodnię Zdrojową (2,8 mln zł)
– wybudować basen uzdrowiskowy (5 mln zł, dofinansowanie 1,8 mln zł)
– utworzyć Park Zdrojowy z pijalnią wody – kawiarenką, tężnią solankową, amfiteatrem, placem zabaw oraz ścieżkami ruchowymi i krajobrazowymi 
– przygotować butelkowanie wody siarczanowo – wapniowej
– najnowszym nabytkiem zdroju jest komora normobaryczna.
 
Warto odnotować, iż na zadania inwestycyjne związane z Latoszynem Zdrój wydatkowano do tej pory kwotę 17 mln zł (7 mln dofinansowanie unijne, 10 mln zł środki własne gminy Dębica).
 
Lecznicze wody z Latoszyna doskonale nadają się do stosowania w balneoterapii, płukankach, inhalacjach, krenoterapii, kuracji pitnej. Ich uzupełnieniem jest endogeniczny klimat i bioklimat. Kuracjusze odwiedzający Latoszyn potwierdzają te walory. I z roku na rok jest ich coraz więcej. 
 
Jak mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, zgodnie z nowoczesną koncepcją funkcjonowania zdrojów, mają one świadczyć szerokie spektrum usług dla kuracjuszy. Tak by proces leczenia wsparty był o różnorakie atrakcje dla różnych grup wiekowych. Dzisiejsze  sanatoria to nie są już obiekty dedykowane tylko i wyłącznie emerytom. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, konieczności dbania o zdrowie, coraz młodzi ludzie chcą wydawać pieniądze na zabiegi lecznicze służące poprawie kondycji oraz samopoczucia.      
 
I tak z myślą o wzbogacaniu bazy uzdrowiskowej w tym roku w Latoszynie planowana jest rozbudowa amfiteatru muzycznego wraz z zadaszeniem membranowym, rozbudowa parku zdrojowego o ogrody tematyczne wraz z małą architekturą, czy wzniesienie w pobliskim Podegrodziu klimatycznej galicyjskiej osady.
 
Najważniejszą inwestycją będzie jednakże budowa Domu Zdrojowego, z niezbędnym zapleczem, umożliwiającego całodobowy pobyt kuracjuszy.

Wójt Stanisław Rokosz, tak jak przed laty przekonywał niedowiarków, że w Latoszynie warto reaktywować uzdrowisko, tak teraz jego przyszłość wiąże z odkrytymi tu wodami termalnymi (rekonstrukcja istniejącego odwiertu gazowego w kierunku geotermii) – temperatura 58 stopni C, wydajność do 30 m szcześć/godzinę. Umożliwią one budowę aquaparku ze strefą SPA&Wellness. Unikatowe wody będą więc wykorzystywane nie tylko w celach leczniczych ale także rekreacyjnych. 
 

O historii, reaktywacji i planach na przyszłość uzdrowiska Latoszyn dyskutowano w czasie sympozjum zorganizowanego w piątek, 17 lutego w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.                      

Unikatowe właściwości wody siarczanowo – wapniowej z Latoszyna
 
sodu Na+                                       217 mg/l
wapnia Ca2+                                  711,42 mg/l
magnezu Mg2+                              30,38 mg/l
chlorkowy CL-                                265,9 mg/l
wodorowęglanowy HCO3-             367,7 mg/l
siarczanowy SO2-4-                      1646  mg/l               
 
Piąte uzdrowisko na Podkarpaciu. Latoszyn Zdrój to piąte uzdrowisko funkcjonujące na Podkarpaciu. Dołączył tym samym do elitarnego klubu, jaki do tej pory tworzyła czwórka naszych zdrojów: Iwonicz, Rymanów, Horyniec, Polańczyk.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy