Reklama

Ludzie

We wtorek pogrzeb Emila Polita. W Katedrze

Aneta Gieroń
Dodano: 08.01.2024
Emil Polit. Fot. Tadeusz Poźniak
Emil Polit. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

4 stycznia zmarł znakomity rzeszowski malarz, Emil Polit. Miał 84 lata. We wtorek, 9 stycznia o godz. 11.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Katedra) odbędzie się nabożeństwo żałobne, a następnie odprowadzenie Zmarłego do grobu na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Początkowo zarówno msza św., jak i złożenie Zmarłego do grobu miało się odbyć na Wilkowyi, ostatecznie, nabożeństwo zaplanowano w Katedrze, a po nim odbędą się uroczystości na cmentarzu. Autorem polichromii i Drogi Krzyżowej w Rzeszowskiej Katedrze jest właśnie Emil Polit.

Artysta malarz urodził się w 1940 roku w Zamysłówce k. Leżajska. W latach 1954–1959 był uczniem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Absolwent ASP w Krakowie, dyplom obronił w 1965 w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Były wykładowca w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Laureat Nagrody Miasta Rzeszowa w 1996 oraz licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach muzealnych oraz prywatnych w wielu krajach Europy, USA i Kanady. Rozpoznawalne na pierwszy rzut oka obrazy prowadzą nas do świata marzeń i wewnętrznego, niewytłumaczalnego piękna.

Malarstwo sakralne Emila Polita

Malarstwo o tematyce sakralnej było ważną częścią Jego twórczości. Oprócz realizacji w Katedrze Rzeszowskiej, wiele obrazów o tematyce religijnej znajduje się też w kościołach: Rzeszowie, Matysówce, Trzebownisku, Nowej Dębie, Soninie, Rogóżnie, Łące oraz Łukawcu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy