Reklama

Ludzie

Nowara dyrektorem. Z boju o teatr wyszedł zwycięsko

Alina Bosak
Dodano: 02.06.2023
Jan Nowara
Jan Nowara. Fot. Archiwum Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Jan Nowara wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i będzie nim kierował przez kolejne trzy lata, bo zarząd województwa skrócił czas umowy o dwa lata. Poprzednie kadencje Jana Nowary na tym stanowisku trwały po pięć lat. Na czele „Siemaszki” stoi od 2014 roku.

Jana Nowarę na kolejną kadencję kierowania Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rekomendowała zarządowi województwa podkarpackiego Komisja Konkursowa. Tym samym zakończyły się trwające od  ubiegłego roku spekulacje, czy zarząd ma innego kandydata na stanowisko dyrektora, skoro ogłosił konkurs. Pytania nie były bezpodstawne. Jan Nowara spodziewał się, że jego kontrakt zostanie automatycznie odnowiony. Tak to zrobiono w 2018 roku, kiedy kończyła się jego pierwsza kadencja na stanowisku dyrektora teatru.

Tymczasem urząd marszałkowski ogłosił konkurs. A dotychczas była taka praktyka, że konkurs ogłaszano, kiedy zarząd chciał dyrektora zmienić. To, że ostatecznie zmiana nie nastąpiła, jest więc również niespodzianką.

Procedura konkursowa rozpoczęta 1 marca trwała parę miesięcy, a Jan Nowara miał trzech konkurentów do stanowiska.  

– Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej odbyło się 26 kwietnia. Członkowie dokonali wtedy weryfikacji złożonych ofert przez czterech kandydatów. Wśród nich tylko aplikacja Jana Nowary spełniła kryteria konkursu, w związku z czym jego kandydatura została zakwalifikowana do drugiego etapu – informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Drugie posiedzenie komisji odbyło się 31 maja z udziałem Jana Nowary, który prezentował swoją koncepcję prowadzenia teatru, odpowiadał również na pytania członków komisji. Rozmowa zakończyła się oceną pozytywną i rekomendacją Jana Nowary zarządowi województwa podkarpackiego na stanowisko dyrektora.

– Zarząd po zapoznaniu się z opinią komisji i planem pracy oraz koncepcją przedłożoną przez Jana Nowarę podejmie decyzję na jednym z najbliższych posiedzeń. Teatr czekają duże inwestycje w tym jego rozbudowa, w związku z tym nowa kadencja będzie też nowym otwarciem w zarządzaniu placówką – stwierdza Tomasz Leyko.

Jan Nowara po raz pierwszy kierował Teatrem im. W. Siemaszkowej w latach 2002-2003. Wcześniej, w latach 1998-2001 był dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 2007-2012 pełnił funkcję dyrektora TVP Opole. Jest reżyserem teatralnym i wykładowcą. Uprawia krytykę literacką, teatralną i filmową. Wygrana w konkursie zapewni mu stanowisko dyrektora „Siemaszki” na trzy sezony artystyczne – od 1 września 2023 roku do 31 sierpnia 2026 roku. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy