Reklama

Ludzie

Spotkanie z Robertem Żurakowskim reżyserem filmu pt. „Śniła mi się Połonina”

Materiał Partnera
Dodano: 02.11.2023
Śniła mi się Połonina Robert Żurkowski
Śniła mi się Połonina Robert Żurkowski
Share
Udostępnij

Zapraszamy na spotkanie z Robertem Żurakowskim reżyserem filmu pt. „Śniła mi się Połonina” w dniu 17 listopada 2023 r; o godz. 17.30 w Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie przy ulicy Krakowska 289.

Po prelekcji z reżyserem zapraszamy na film dokumentalny pt. „Śniła mi się Połonina”, film który opowiada historię twórcy bieszczadzkiego schroniska „Chatka Puchatka”. Ludwik Pińczuk przez pół wieku nadludzkim wysiłkiem budował swoją legendę i kult schroniska na  Połoninie Wetlińskiej. Nie tylko przetrwał w surowych warunkach ale zdołał zbudować Chatkę własnymi rękami. Spełnił swoje marzenie. Prowadził schronisko z fantazją i sercem. Tysiące ludzi: artyści i zwykli turyści wciąż powracali na Połoninę odnajdując tam swój dom.

„Lutek” zbudował świat dla siebie i innych od podstaw, tworząc wspólnotę ludzi, których jak magnes przyciągało życie na połoninie – bez wygód, za to z niepowtarzalną, górską atmosferą. Magia tego miejsca bliska jest każdemu, kto choć raz tam zawędrował. To świat dzikich Bieszczadów, skłaniający do refleksji nad ludzkim losem – trudnym, twardym ale pełnym smaku życiem.

Nic jednak nie trwa wiecznie. Film jest zapisem wyjątkowego momentu w dziejach Bieszczadów. Dokument zatrzymuje czas na chwilę przed brutalną utratą domu przez bohatera. To świat współczesny go zabiera. Chatka Puchatka zostanie za chwilę zburzona a w jego miejsce powstanie nowoczesny górski budynek. Kończy się pewna epoka, zaczyna kolejna. Co się stanie z magią tego miejsca, teraz, gdy Chatka Puchatka już nie istnieje? Oto historia o znalezionym i utraconym domu.

Robert Żurakowski – pochodzący z Zakopanego, reżyser i producent filmów dokumentalnych głównie związanych z tematyką górską, pomysłodawca i twórca cyklu filmów dokumentalnych „Tatrzański Szlak Wspomnień” prezentowanych na festiwalach filmów dokumentalnych oraz górskich. Właściciel studia filmowego G&B ART. Artysta rzeźbiarz, muzyk, kompozytor muzyki do filmu, reżyser teledysków a także pomysłodawca i organizator Bieszczadzkiego Festiwalu Filmowego „Ale Czad”, założyciel i gospodarz Bieszczadzkiej Osady Filmowej. Organizator i wykładowca warsztatów filmowych „Kręci się w Bieszczadach” Związany z Zakopanem, pasjonat kultury Tatr i Podhala oraz miłośnik Bieszczadów i Podkarpacia. Obecnie na stałe związany już z Bieszczadami.

Czytaj także: “Lutek Pińczuk i jego wyśniona Połonina w Bieszczadach”

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy