Reklama

Kraków

Defibrylatory AED – czy warto mieć je na wyposażeniu firmy? W jakich sytuacjach się przydadzą?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 02.10.2023
defibrylator-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Defibrylatory AED to sprawdzone, w pełni lub częściowo zautomatyzowane urządzenia, które rozpoznają niewłaściwą pracę serca, informują o konieczności defibrylacji, a gdy ta jest niezbędna, generują ładunek elektryczny o określonej mocy, który ma przywrócić właściwy rytm zatokowy. Innymi słowy – ratują życie. Nie ma wątpliwości, że warto mieć AED na wyposażeniu firmy.

Co to jest AED?

AED, czyli Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny (z ang. Automated External Defibrillator), to specjalistyczny sprzęt medyczny, pozwalający nieść skuteczną pomoc w przypadku zatrzymania krążenia. AED prowadzi ratownika przez proces defibrylacji, wydając komendy głosowe i sygnały wizualne.

Należy zaznaczyć, że ratownikiem może być tutaj zarówno osoba z wykształceniem medycznym, jak i dowolny świadek zdarzenia. Urządzenie jest zaprojektowane tak, by każdy był w stanie go użyć.

Defibrylator AED automatycznie wykrywa niewłaściwy rytm serca i informuje o konieczności defibrylacji. Następnie przekazuje odpowiedni impuls elektryczny za pomocą podpiętych do ciała poszkodowanego elektrod. W ten sposób powoduje „reset”, który skutkuje przywróceniem właściwego rytmu pracy organu.

Automatyczny defibrylator AED CU Medical Systems iPAD SP1 AUTO

Czy warto mieć defibrylator AED w firmie?

Po zatrzymaniu krążenia cyrkulacja krwi ustaje. Do mózgu nie docierają tlen ani glukoza, więc już po kilku minutach zaczyna się proces obumierania komórek. Co warto podkreślić, jest on nieodwracalny.

Statystyki pokazują, że defibrylatory AED w najbliższym otoczeniu zwiększają szanse na przeżycie osoby z NZK z zaledwie 2% aż do… 75%. Kluczowy jest jednak czas – urządzenie musi zostać zastosowane w ciągu 3-5 minut od chwili zatrzymania krążenia.

Wczesna defibrylacja może istotnie podnieść szanse na pełny powrót pacjenta do zdrowia – bez wystąpienia powikłań neurologicznych. Liczy się każda sekunda.

Zapewnienie pracownikom swobodnego dostępu do AED, w połączeniu z działaniami edukacyjnymi, bez wątpienia zwiększa poziom bezpieczeństwa w firmach. Dla ludzi obecność defibrylatora działa jak komunikat: „Tu troszczymy się o Twoje życie i zdrowie. Jesteś bezpieczny”.

Mając defibrylator AED pod ręką, nawet osoba nieprzeszkolona jest w stanie poprowadzić skuteczną akcję ratunkową. I poczuć się prawdziwym bohaterem dnia codziennego.

Jaki defibrylator wybrać do firmy i gdzie go umieścić?

Przedsiębiorca może zakupić i zainstalować w firmie dowolny defibrylator AED. Nie trzeba mieć specjalnych pozwoleń ani szkoleń. Wybór modelu należy rozpocząć od analizy wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) lub po prostu zaufać wiedzy i doświadczeniu sprzedawcy. Profesjonalne defibrylatory AED automatyczne i półautomatyczne na polskim rynku oferuje sklep Centrum Ratownictwa: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/DEFIBRYLATORY-AED/13.

Warto skonsultować zakup z pracującymi tam specjalistami. Instruktorzy szczegółowo wyjaśnią, co to jest AED i jak go używać oraz doradzą w zakresie optymalnej mocy defibrylatora, ilości urządzeń i ich rozmieszczenia w firmie.

Specjalna szafka na defibrylator zapewnia doskonałą widoczność i łatwy dostęp do urządzenia

W jakich sytuacjach przydają się defibrylatory AED w firmach?

Defibrylatory AED ratują życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Użyte niezwłocznie po utracie przytomności, realnie zwiększają szanse na przeżycie. Świadkowie zdarzenia zyskują skuteczne wsparcie w prowadzeniu akcji resuscytacyjnej. Mogą przystąpić do RKO bez przygotowania, strachu i stresu.

Statystycznie, na choroby układu krążenia rokrocznie umiera około 180 tysięcy Polaków. Części tych zgonów z pewnością można by uniknąć, gdyby w przedsiębiorstwach lub przestrzeni publicznej znajdowały się właśnie defibrylatory AED. Warto w nie inwestować także dlatego, że ich ceny nie są horrendalnie wysokie – w Centrum Ratownictwa bez trudu znajdziesz modele nawet za 5 tys. złotych

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy