Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nowoczesne metody leczenia haluksów

A A A
Artykuł sponsorowany

Dodano: 11-03-2016

dr n. med. Robert Wojnarowski, lekarz ortopeda z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w

dr n. med. Robert Wojnarowski, lekarz ortopeda z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej

GALERIA ZDJĘĆ
Problem haluksów
Hallux Valgus, czyli paluch koślawy
Operacja haluksów jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają chodzenie. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą poddać się takiej operacji jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby oraz instrumentarium i implanty uległy znacznemu zaawansowaniu. Pozwalają one uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dają możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu. Dzięki temu pacjent dużo szybciej wraca do zdrowia i do swoich codziennych zajęć.
 
Hallux valgus, czyli paluch koślawy – zwany potocznie haluksem, jest chorobą zwyrodnieniową, w wyniku której dochodzi do przyśrodkowego i grzbietowego przemieszczenia pierwszej kości śródstopia. Objawia się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców. Dlatego jeśli zauważymy, że paluch nie jest położony w prostej osi względem stopy, warto zgłosić się do lekarza ortopedy
Reklama
 
Paluch koślawy to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotny. Jest to złożona deformacja, która pogłębia się z czasem. Nieprawidłowemu ustawieniu palca towarzyszą zmiany chorobowe stawu w postaci bolesnego, często zmienionego zapalnie zgrubienia u podstawy palca, po wewnętrznej stronie stopy. Pojawiają się także dodatkowe schorzenia, takie jak palce młotkowate i ustawienie podeszwy przedniej części stopy w kształt łuku, szczytem skierowanym do podłoża. Zmiana ta jest często mylnie nazywana płaskostopiem poprzecznym (mylnie, ponieważ stopa w tym przypadku nie jest płaska). To łukowate ułożenie przodostopia powoduje powstawanie przeciążeń pod pozostałymi kośćmi śródstopia, wywołując bóle zwane metatatarsalgią.
 
Wraz z rozwojem zmian zwyrodnieniowych, w obszarze stawu śródstopno-paliczkowego, nasilają się dolegliwości bólowe i coraz trudniejsze staje się dobranie obuwia.
 
Haluksy zdecydowanie częściej występują u kobiet, choć mitem jest, że tworzą się wyłącznie w wyniku noszenia butów na wysokim obcasie. Schorzenie to ma bowiem silne podłoże genetyczne, a bezpośrednią przyczyną jest nadmierna wiotkość stawów w obrębie stopy. Czasami jest to połączone z uogólnioną wiotkością stawową, dotyczącą również innych stawów, takich jak kolanowy, 
łokciowy, stawy palców. Mówimy wtedy o tak zwanej hypermobilności pierwszej kości śródstopia, czyli hypermobilności pierwszego promienia stopy. 
 
Zwykle jednak zniekształcenia te są sumą predyspozycji genetycznych, czyli podatności na zniekształcenia wiotkich stawów, oraz przeciążeń wynikających z noszenia obuwia wąskiego z przodu i na wysokim obcasie. A te dwa czynniki sprawcze dotyczą niemal wyłącznie kobiet. Dlatego można w dużym przybliżeniu przyjąć, że w Polsce paluchy koślawe występują u 10 mln kobiet i tylko u 10 tys. mężczyzn. Haluksy mogą być również wynikiem choroby zapalnej dotyczącej układu stawowego, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Wywołuje ona stopniowe uszkadzanie wiązadeł oraz torebek stawowych, co prowadzi do zaburzonej stabilności stawu oraz początków choroby. 
Reklama
 
Męska część populacji częściej narażona jest na inną odmianę tej choroby: paluch sztywny. Dolegliwość ta spowodowana jest głównie mikrourazami, które po latach mogą o sobie przypomnieć. Wprawdzie ten rodzaj haluksa nie objawia się nienaturalnym wykrzywieniem palca, jednak jest równie bolesny i nieprzyjemny dla chorego.
 
W blisko 80% przypadków haluksy występują obustronnie, jednak moment pojawienia się deformacji może być różny dla każdej ze stóp
 
Przy nasilonych deformacjach i dolegliwościach bólowych wskazane jest operacyjne leczenie haluksów. Jest to jedyna metoda pozwalająca na trwałą zmianę ustawienia kości i zlikwidowanie deformacji. W Szpitalu im. Św. Rodziny w Rudnej Małej przeprowadzamy kompleksową diagnostykę oraz stosujemy nowoczesne metody leczenia haluksów, palców sztywnych i palców młotkowatych. Zabiegi chirurgiczne stosowane w naszej Klinice możemy podzielić na operacje wykonywane na tkankach miękkich (mięśniach, wiązadłach) i na różnego typu zabiegi korekcyjne pierwszej kości śródstopia. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od stopnia deformacji, lokalizacji dolegliwości bólowych, zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu oraz innych czynników
 
Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjent jest dokładnie badany, wykonywane są niezbędne badania diagnostyczne, służące do oceny biomechaniki stopy i pozwalające na precyzyjne zaplanowanie leczenia operacyjnego i pooperacyjnego.
 
W zależności od zaawansowania choroby, zabiegi są minimalnie inwazyjne lub też „klasyczne”. Minimalnie inwazyjne zabiegi polegają na korekcji zniekształceń przez malutkie nacięcia na skórze, w znieczuleniu miejscowym. „Klasyczne” wykonywane są poprzez nastawianie zniekształconych części stopy i ustabilizowanie ich specjalnymi implantami tytanowymi, które ułatwiają szybsze gojenie. Żadna z metod nie wymaga zakładania gipsu, dzięki czemu czas rekonwalescencji skraca się do minimum.
Reklama
 
Postępowanie bezgipsowe znacznie poprawia komfort życia po operacji na dwóch stopach jednocześnie. Występowanie haluksa często wiąże się z innymi zmianami w obrębie stopy, takimi jak wspomniane palce młotkowate czy łukowate ustawienie przedniej części stopy. Operacja wtedy nie ogranicza się jedynie do skorygowania koślawości palucha, lecz dotyczy wszystkich składowych deformacji stopy.
 
Do zabiegów stosujemy znieczulenia: podpajęczynówkowe, nadoponowe, regionalne i miejscowe. O wyborze rodzaju znieczulenia decyduje stopień zniekształcenia stopy.
 
Wbrew powszechnie panującym opiniom, zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pooperacyjne dolegliwości ustępują po zwykłych środkach przeciwbólowych
 
Po zabiegu należy przez ok. 6 tygodni nosić szeroki sandał ortopedyczny, a przez kolejne półtora miesiąca nie powinno się przeciążać stóp. Po tym czasie można stopniowo wracać do swoich ulubionych butów. I okazuje się, że nawet ponowne noszenie butów na wysokim obcasie nie powoduje nawrotu choroby. 
 
Chorzy, obawiając się nawrotu deformacji, czyli „odrastania haluksa”, bólu oraz unieruchomienia na kilka miesięcy, zgłaszają się do lekarza bardzo późno, gdy deformacja jest już bardzo zaawansowana. Zwykłe dopasowanie obuwia sprawia im wielką trudność, a normalne poruszanie się staje się praktycznie niemożliwe. Ale i w takich, bardzo zaawansowanych deformacjach, zabieg operacyjny może przywrócić stopie prawidłowy wygląd i funkcję. 
 
Tacy chorzy w końcu decydują się na operację, po czym są zaskoczeni, że „bolało o wiele mniej, niż się spodziewałam”, żałują, że tak długo zwlekali. A na operację drugiej stopy zwykle nie chcą czekać, domagają się jej często jeszcze przed końcem rekonwalescencji po operacji pierwszej stopy. Warto pamiętać, iż proces tworzenia się haluksów to proces długofalowy. Niestety, prawda jest taka, że jeśli mamy skłonność do tego typu zmian, to nawet stosując się do wszelkich zasad ortopedii, nie unikniemy wykształcenia się paluchów koślawych. Możemy natomiast znacznie spowolnić ten proces.
Reklama
 
A zgłaszając się do lekarza ortopedy wcześniej, gdy choroba jest mniej zaawansowana, skorygujemy zniekształcenia w mało inwazyjny sposób.
 
 
Autorem tekstu jest:
dr n. med. Robert Wojnarowski, lekarz ortopeda z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej
 
 
Więcej informacji uzyskają Państwo 
w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny. 
Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.,
tel. 17 8 666 700, 503 193 800, www.klinika-rzeszow.pl
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.