Reklama

Lifestyle

Program in vitro jest już w Rzeszowie. Potrwa do 2025 roku

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.01.2023
70971_parents
Share
Udostępnij
Centrum leczenia niepłodności Parens w Rzeszowie zrealizuje miejski program in vitro. Umowa została podpisana i właśnie tam do końca 2025 roku mogą kierować się pary, które chcą skorzystać z finansowania zabiegu. Do powstania miejskiego programu przyczynili się także sami mieszkańcy dzięki Rzeszowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.
 
Miasto przeznacza na ten cel 600 tys. złotych, a dodatkowe 50 tys. zł pochodzi z tegorocznej edycji RBO. Projekt programu złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy.
 
– Na informację, że mieście znów ruszy program in vitro, czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że do tego grona dołączył Rzeszów – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
 
– Niepłodność to olbrzymi problem, który narasta, a tempo życia, stres, na pewno nam w tym nie pomagają i określa się, że w tej chwili co piąta para boryka się z problemami niepłodności. Dlatego dziękuję bardzo za taki program i radzie miasta i prezydentowi – mówił podczas przekazania umowy Tadeusz Mazurek, prezes kliniki Parens.
 
Tę przekazała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, sama zaś klinika ma już 19-letnie doświadczenie w zakresie in vitro, m.in. za sprawą trzyletniego programu Ministerstwa Zdrowia, który wykonywała.
 
Wszystkie informacje w zakresie funkcjonowania programu in vitro zainteresowane pary uzyskają w klinice Parens: osobiście (przy ul. Podwisłocze 21), dzwoniąc pod numer 509 108 109 lub pisząc na adres: parensrzeszow@parens.pl. Wszystkie ważne informacje znajdują się również na stronie internetowej kliniki: https://parens.rzeszow.pl
 
– Zainteresowane pary będą zgłaszać się do nas do ośrodka i na tym etapie wstępnie będziemy weryfikować spełnianie podstawowych kryteriów przystąpienia do programu. Każda para będzie uprzedzona wcześniej przez naszą stronę internetową, kiedy może się zgłaszać i w jaki sposób ta rekrutacja będzie przeprowadzona – wyjaśnia Barbara Majewska-Maj, manager kliniki Parens. 
 
Kolejnym etapem jest kwalifikacja medyczna przeprowadzana przez lekarzy w klinice. Wszystko na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i w oparciu o Ustawę o leczeniu niepłodności. Każda para ma być poinformowana wcześniej o tym, jakie dokumenty zabrać ze sobą, aby upłynnić cały proces. Następna jest kwalifikacja formalna: klinika składa wniosek do urzędu miasta. 
 
– Po otrzymaniu informacji zwrotnej z urzędu, będziemy informować każdą parę o wynikach kwalifikacji. Tutaj dla większości par, mam nadzieję, rozpocznie się proces leczenia – tłumaczy Barbara Majewska-Maj.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy