Reklama

Lifestyle

Słowo i lancet. Chirurg Lech Mucha w Księgarni Nova

Aneta Gieroń
Dodano: 09.12.2022
69678_lech
Share
Udostępnij
W czwartek, 15 grudnia o godz. 18.00 w Księgarni Nova przy ul. Kościuszki 4 w Rzeszowie „Podkarpacie czyta” – spotkanie na żywo z Lechem Muchą, chirurgiem, autorem książek opisujących autentyczne historie z sal operacyjnych, izb przyjęć i sal zabiegowych. Wydarzenie będzie również transmitowane na żywo na stronie Księgarnie Nova na Facebooku.
 
Lech Mucha jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, specjalistą chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w szpitalach w Zabrzu, Pyskowicach i Bytomiu. Jak sam przyznaje, od zawsze czyta i pisze, a słowo jest dla niego równie ważne jak skalpel.

Wydał książki odsłaniające kulisy pracy medyków w powiatowych szpitalach: „Chirurdzy. Opowieści prawdziwe” i „Chirurgiczne cięcie”. W swoich powieściach „Biała Plama”, „Wojownicy Kecharitomene” oraz „Stroiciel śpiewu ptaków” stara się łączyć angażującą fabułę z mówieniem o sprawach ważnych i promowaniem wartości chrześcijańskich. Zdobywca Nagrody Internautów (2022 rok) w kategorii „literatura faktu” w konkursie „Najlepsza książka na jesień” serwisu literackiego „granice.pl”.

W swoich książkach o pracy chirurgów zawarł informacje dotyczące anatomii człowieka, zdrowia, stanów chorobowych, objawów, powikłań, wskazań do zabiegów, okoliczności ryzyka, wyposażenia bloków operacyjnych, pracy w zespołach, bezpośrednich kontaktów z chorymi, zaplanowanych, ale i nagłych działań. Wszystko popiera barwnymi (czasem żartobliwymi) opisami konkretnych przypadków. Wielokrotnie sięga do historii medycyny, odwołuje się do tekstów biblijnych, posiłkuje się przepisami prawnymi dotyczącymi zawodu lekarza, przytacza wyniki badań oraz dane statystyczne. Dzięki temu powstają bardzo plastyczny obraz, jak wygląda codzienność lekarzy chirurgów w większości szpitali powiatowych w Polsce.
 
Lech Mucha po godzinach jeździ na motocyklu, bloguje i pisze. Jest szczęśliwym mężem oraz ojcem dwójki dorosłych dzieci.
 
Organizatorem projektu "Podkarpacie czyta! Spotkania z historią i literaturą faktu" jest Księgarnie Nova. Cykl wydarzeń został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
 
 
Magazyn VIP Biznes&Styl jest partnerem medialnym wydarzenia, które organizowane jest we współpracy z PRopaganda Studio.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy