Reklama

Lifestyle

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie czasu

Materiał Partnera
Dodano: 05.07.2022
64873_biznesistyl.pl-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Istnieją setki rzeczy, które chcielibyśmy robić w pewnym momencie naszego życia – od sportu po jogę. Niektórzy z nas chcą więcej czytać lub – czemu nie – napisać książkę. Wszyscy jednak borykamy się z odwiecznym problemem wolnego czasu. Nasze życie jest pochłonięte pracą i codziennymi problemami, coraz mniej mamy czasu na rozwój czy odpoczynek.
 
Może nadszedł czas, aby zaplanować swój czas tak, jak chcesz? To Twoje życie i to Ty musisz nim kierować. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci mieć więcej wolnego czasu.

Zidentyfikuj czynności, które pochłaniają najwięcej Twojego czasu

Jakie sprawy pochłaniają większość Twojego dnia? Przeanalizuj te działania, nadaj im priorytety i sprawdź, czy możesz ograniczyć lub nawet wyeliminować niektóre z nich. Na swojej liście umieść tylko to, co jest dla Ciebie niezbędne i ważne. Zamiast spędzać godziny przed telewizorem lub w Internecie, możesz wykorzystać ten czas na czynności, które naprawdę Cię satysfakcjonują i sprawiają Ci radość.

Opracuj tygodniowy harmonogram

Możesz zapisać je na kartce papieru lub użyć kalendarza. Zapisz dzień i czas przeznaczony na każdą rzecz, którą chcesz zrobić. Jeśli chcesz uprawiać sport, zaplanuj dni, godziny i czas trwania sesji i trzymaj się ich.

Naucz się mówić NIE

Jeśli będziesz mówić TAK na każdą prośbę innych, nigdy nie będziesz mieć wolnego czasu. Rozsądnie gospodaruj swoim czasem i naucz się odmawiać spotkań, wieczornych wyjść czy próśb szefa o nadgodziny, jeśli nie są one związane z Twoimi celami.

Nie pracuj, gdy jesteś chory

Niektórzy z nas łatwo wpadają w pracoholizm. Zamiast zregenerować swój organizm, gdy są chorzy, dalej pracują, ponieważ nie jest to dla nich wystarczający powód do dania sobie wolnego. W ten sposób szybko ulegamy przemęczeniu i w efekcie pracujemy znacznie mniej wydajnie. Dlatego jeśli zdarzy nam się zachorować, weźmy L4 online i dajmy naszemu organizmowi czas na zregenerowanie się. W ten sposób za jakiś czas będziemy mogli wrócić do pracy pełni sił. 

Zrób listę 3 najważniejszych codziennych czynności

Każdego dnia ustal 3 ważne rzeczy do zrobienia i nadaj im priorytety. Mając krótką i przejrzystą listę rzeczy do zrobienia, zawierającą najważniejsze zadania, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: zrobisz wszystko tego dnia i będziesz mieć więcej wolnego czasu przez resztę dnia.

Ogranicz social media

Jedną z najbardziej rozpraszających i pochłaniających czas rzeczy jest Internet. Podczas wykonywania określonej czynności należy odłączyć się od Facebooka i innych stron internetowych, które rozpraszają uwagę. Staniesz się bardziej produktywny, jeśli wyznaczysz sobie określone pory dnia na sprawdzanie poczty elektronicznej lub powiadomień z mediów społecznościowych.

Weź głęboki oddech

Zastanawiasz się, co oddychanie ma wspólnego z czasem? W rzeczywistości ten prosty gest może bardzo pomóc. Wdychaj i wydychaj głęboko, powoli, kilka razy, gdy poczujesz, że narasta stres. W ten sposób Twój mózg otrzyma wystarczającą ilość tlenu, co ułatwi Ci znalezienie najskuteczniejszych rozwiązań, ale także znacznie obniży nagromadzone napięcie.

Zrób listę

Zamiast pozwalać, by wszystkie sprawy, które masz do załatwienia, zaprzątały Twój umysł i powodowały niepokój, że coś przeoczysz, zapisz je. W ten sposób uwolnisz swój mózg od dodatkowego stresu, a jednocześnie o wiele łatwiej będzie Ci ustalić priorytety.  
Kolejną zaletą jest to, że gdy już zobaczysz je na liście i zaczniesz je skreślać, przekonasz się, że nie są one tak poważne i trudne, jak myślałeś. Ponadto sama czynność skreślania ich długopisem po ich wykonaniu daje satysfakcję i energię do dalszego działania z entuzjazmem.

Pomiń obowiązki

Wśród wszystkich rzeczy, które musisz robić każdego dnia, na pewno znajdą się takie, których nie musisz robić, ale wykonujesz z przyzwyczajenia lub obowiązku. Na przykład, przełóż lub odwołaj spotkanie, które nie jest absolutnie konieczne, odmów ludziom, którzy często proszą Cię o pomoc, albo unikaj zajęć, których nie lubisz, ale w których bierzesz udział ze względu na innych.  
Pamiętaj, że Twój czas jest niezwykle cenny, więc nie ma sensu marnować go na czynności, które ani Ci nie pomagają, ani nie sprawiają Ci przyjemności.

Załatwiaj sprawy online

Pandemia pokazała, że do wielu spraw nie potrzeba naszej fizycznej obecności. Rzeczywiście, dzięki cyfryzacji możemy złożyć dokumenty drogą online, zatwierdzić wniosek czy odebrać wyniki badań poprzez zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta. 
Wielu Polaków nie wie jeszcze, że istnieją recepty online. Dzięki nim nie musimy stać w długich kolejkach do lekarzy. Co więcej, nie zarazimy też innych pacjentów oczekujących na wizytę w poczekalni. Pamiętajmy jednak o tym, że samo lekarstwo to czasem za mało. Jeśli czujemy się źle, obowiązkowo zgłośmy się do lekarza.

Skoncentruj swój wysiłek

Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, upewnij się, że wszystkie działania są zaplanowane w sposób zwarty, jedno po drugim. Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz dużo do zrobienia w krótkim czasie, dzięki temu będziesz miał więcej czasu dla siebie, gdy już wykonasz to, co sobie założyłeś. Na przykład, jeśli masz kilka spotkań w ciągu jednego dnia, zaplanuj je jedno po drugim.

Delegat

Nie trzeba wszystkiego robić samemu, czy to w domu, czy w pracy. Gdy czujesz się przytłoczony swoimi obowiązkami, poproś innych o pomoc.  
Zaangażuj całą rodzinę w prace domowe, w tym dzieci i postaraj się uczynić z nich ciekawe zajęcia.

Skup się na konkretnym zadaniu

Nawet w dniach, w których starasz się zrobić wszystko szybko i sprawnie, mogą pojawić się inne rzeczy lub sytuacje, które odwracają Twoją uwagę. Jednak bardzo prosta sztuczka pomoże Ci wyeliminować ten problem. Ustaw alarm w telefonie na 20-minutowy przedział czasowy, np. kiedy będziesz pracować wyłącznie nad konkretnym zadaniem. W tym czasie będziesz mógł bez przerwy koncentrować się na tym, co masz do zrobienia. Nazywa się to techniką Pomodoro i jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które łatwo rozpraszają się innymi czynnościami.
Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób możesz lepiej zarządzać swoim czasem!
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy