Reklama

Lifestyle

Nowa pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.12.2021
58402_rezonans
Share
Udostępnij
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci. To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających, małych pacjentów.
 
W pracowni jest aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. A dzięki ponad 3 milionom złotych z budżetu Województwa Podkarpackiego pomieszczenia szpitala zostały dostosowane do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła Fundacja Iskierka.
 
Trzeba docenić ten montaż finansowy, z którym mamy do czynienia w przypadku powstania tej pracowni – mamy tu Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Fundację Iskierka i wkład samorządu województwa podkarpackiego oraz szpitala – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa.
 
Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. W rzeszowskiej placówce powstało już kolejne nowoczesne, kolorowe i przyjazne dzieciom miejsce – z czterołóżkową salą wybudzeń i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.
 
– Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.
 
Dostęp do diagnostyki na wysokim poziomie dla dzieci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie, gdyż szpital pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie.
 
W jego strukturze działają specjalistyczne kliniki, oddziały i poradnie dziecięce w takich zakresach jak onkohematologia, neurologia, ortopedia, gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia, chirurgia, urologia czy rehabilitacja.
 
Jednocześnie trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu „na górce”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy