Reklama

Lifestyle

Robot da Vinci przy operacjach ginekologicznych w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.11.2021
57641_davinci
Share
Udostępnij
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyły się operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci. Operacje przeprowadzono u pięciu pacjentek, u których wykryto nowotwór trzonu macicy, który jest najczęstszym nowotworem w zakresie narządu rodnego.
 
– Operacja wycięcia macicy stosowana jest zarówno w leczeniu stanów łagodnych (np. mięśniaków), jak i w chorobach onkologicznych narządu rodnego – mówi prof. Tomasz Kluz. – Wykonano zabieg usunięcia macicy z przydatkami oraz okolicznych węzłów chłonnych. Technika robotyczna to jedna z technik małoinwazyjnych, która tak samo jak laparoskopia skraca czas rekonwalescencji. Pacjentki opuściły szpital w drugiej dobie po wykonanym zabiegu. 

Pacjentki, które były operowane są po zabiegach diagnostycznych, po tzw. wyłyżeczkowaniu jamy macicy, podczas których stwierdzono nowotwory trzonu macicy. Następnym etapem było leczenie chirurgiczne; w ich przypadku operacja z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Ostatnim etapem, jeśli zajdzie potrzeba, będzie leczenie uzupełniające – najczęściej jest to radioterapia. W zakresie nowotworu narządu rodnego, KSW dysponuje leczeniem kompleksowym: chirurgicznym, radioterapią i chemioterapią.
 
Operatorem podczas zabiegów był czeski chirurg prof. Radovan Pilka w asyście zespołu operacyjnego KSW pod przewodnictwem dra hab. n. med. Tomasza Kluza, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Radovan Pilka pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu w Ołomuńcu w Czechach, gdzie od 2009 roku systematycznie wykorzystuje się chirurgię robotyczną w zabiegach ginekologicznych. Jako proktor (lekarz szkoleniowy) nadzorował operacje da Vinci w partnerskim szpitalu KSW z konsorcjum kliniczno-naukowego – Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym PUM w Szczecinie.
 
Operacje z robotem da Vinci wykonywane są w KSW od maja br. W Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej wykonano 97 zabiegów: 89 urologiczne i 8 ginekologicznych. Operacje realizowane są w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy