Reklama

Lifestyle

Postaw serce na nogi. W niedzielę na Rynku w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.09.2021
56566_serce
Share
Udostępnij
W niedzielę, 26 września odbędzie się XXI edycja obchodów Dnia Serca w Rzeszowie.  Na rzeszowskim Rynku od godz. 14.30 będzie można wykonać badania profilaktyczne oraz skonsultować się z kardiologiem, psychologiem oraz dietetykiem. Dodatkowo odbędą się szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem Wirtualnej Rzeczywistości, przygotowane przez Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
Na miejscu będzie można również oddać krew oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19. – Dzień Serca to okazja, aby dodatkowo zachęcić rzeszowian do troski o swoje serce. Zdrowy układ krążenia to podstawa, a wpływ na jego funkcjonowanie ma bardzo wiele czynników. Często odkładamy dbanie o własne zdrowie „na później”, a to właśnie profilaktyka zdrowotna ma kluczowe znaczenie. Pozwala najbardziej efektywnie ratować ludzkie życie – podkreśla Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego MEDYK. 
 
Na uczestników wydarzenia czekać będą również atrakcje dodatkowe, m.in. Rowerowe Show w wykonaniu Krystiana Herby, występy artystów z Centrum Sztuki Wokalnej czy wystawa zabytkowych samochodów. Organizatorzy zaplanowali również atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia: jak warsztat garncarski, gry i konkursy z nagrodami, zaplatanie warkoczyków czy trampoliny. Obchody XXI Dnia Serca w Rzeszowie zakończy koncert zespołu The Freeborn Brothers. Imprezą towarzyszącą będzie Festiwal Dzikich Zup. Na płycie rynku ugotowanych i rozdanych zostanie ponad 4000 porcji zupy. Wszystko to dzięki Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Gastronomów. Na miejscu upieczony zostanie również świeży chleb oraz odbędą się warsztaty z pieczenia ciasteczek prowadzane przez znanego rzeszowskiego cukiernika, Kazimierza Raka. 
 
Ciekawą propozycję ma także Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie – pierwszy w Rzeszowie kombinezon symulacji odczuć starczych. 
 
Zakładając kombinezon możemy przez chwilę poczuć się jak osoba w podeszłym wieku. Poczuć na własnej skórze, jakie ograniczenia ruchowe ma senior i zrozumieć lepiej jego potrzeby – mówi Barbara Stafiej, prezes Stowarzyszenia.
 
Dzień Serca to wydarzenie organizowane co roku w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO oraz UNICEF. W Rzeszowie jest obecne od 21 lat. Ubiegłoroczny Dzień Serca zaowocował zakupem pojemnika na nakrętki w kształcie serca. Inicjatywa, która pomaga wspierać niepełnosprawne dzieci. W tym roku, dzięki współpracy ze rzeszowskimi firmami na terenie miasta pojawią się dwa kolejne takie pojemniki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy