Reklama

Lifestyle

Profilaktyka ratuje życie! Bezpłatne badania dla 40+

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 25.08.2021
55780_niewczas
Share
Udostępnij
Na Podkarpaciu realizowany jest program Profilaktyka 40+, który pozwala wykonać bezpłatne badania diagnostyczne, z którego mogą skorzystać kobiety i mężczyźni powyżej 40 roku życia. Centrum Medyczne MEDYK pomaga mieszkańcom Rzeszowa i okolic w zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta i uzyskaniu e-skierowania na wspomniane badania.
 
Badania podzielone są na indywidualne pakiety diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn, jak również te wykonywane dla obu płci. Obejmują m.in. morfologię krwi, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar ciśnienia tętniczego, a także poziomu glukozy czy stężenia cholesterolu. Osoby biorące udział w programie otrzymują także możliwość zbadania stężenia kreatyniny oraz poznania swojego profilu lipidowego. Taki zestaw badań pomocny jest w wykrywaniu m.in. problemów kardiologicznych i tych związanych z układem krwionośnym,  w tym nadciśnienia tętniczego czy zaburzeń powodujących miażdżycę. Umożliwia także wczesne wykrycie cukrzycy.
 
Sondaż przeprowadzony w listopadzie 2019 roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia pokazuje, że co czwarty Polak nie wie, czy w jego wieku są zalecane jakieś badania profilaktyczne. Z kolei 9 proc. badanych przyznało, że nie planuje ich wykonywać. Wśród tej grupy dominują 40-latkowie. 

– Profilaktyka 40+ to program, który może pomóc Polakom wypracować nawyk regularnego kontrolowania stanu swojego zdrowia. Centrum Medyczne pomaga w skorzystaniu z badań, które dostępne są w 30 przychodniach Medyka na terenie całego Podkarpacia, a w tym w 12 na terenie samego Rzeszowa – mówi Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego MEDYK. 
 
Dodatkowo Centrum  pomaga uzyskać skierowania na badania. Konsultanci placówki pomagają zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, gdzie wypełniana jest ankieta diagnostyczna. Następnie, gdy system wygeneruje e-skierowanie, pacjenci muszą już tylko dokonać rejestracji na badania poprzez bezpłatną infolinię, wiadomość sms, stronę internetową czy też osobiście w przychodni. W ramach zwiększania dostępu do badań, istnieje także możliwość tworzenia mobilnych punktów pobrań zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego we współpracy z gminami, instytucjami publicznymi czy firmami. 

Adresy, gdzie można zrobić badania w Rzeszowie:
1.  ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 14
2.  ul. Architektów 11
3. ul. Budziwojska 327
4. ul. Dąbrowskiego 33A
5. ul. Leska 2
6. ul. Lisa-Kuli 9D
7. ul. Łukasiewicza 88
8. ul. Podkarpacka 1
9. ul. Powstańców Warszawy 28
10. ul. Siemiradzkiego  4
11. ul. Szopena 1
12. ul. Rejtana 53
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy