Reklama

Lifestyle

Onkohematologia dziecięca powstaje w Rzeszowie

opr. Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 19.08.2013
6687_2076_szpital_nr2_rzeszow
Share
Udostępnij
Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o kontynuowaniu budowy ośrodka onkohematologii dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Inwestycja będzie realizowana w latach 2013-2014. Ma kosztować 13,5 mln zł. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na oddział już w 2015 roku.
 
– Znalezienie pieniędzy na tę inwestycję nie było łatwe i zarząd intensywnie zastanawiał się, skąd je pozyskać, gdyż szpital miał zabezpieczenie tylko na 7 mln zł. Jednak przeanalizowaliśmy budżet, stan realizacji RPO i wiemy, że możemy rozpocząć tę inwestycję, gdyż mamy pewność, że uda nam się ją sfinansować ze środków unijnych – tłumaczy Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia. Dodaje, że w tym roku na rozpoczęcie prac potrzebna będzie kwota około 1 mln zł, a dyrektor szpitala otrzymał już zgodę na podpisanie umowy z wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym.

– Zarządowi województwa bardzo zależało na tej inwestycji, gdyż nie ma jeszcze takiego ośrodka na Podkarpaciu, a – niestety – liczba dzieci z chorobami nowotworowymi stale rośnie i rodzice są zmuszeni szukać pomocy w szpitalach w całym kraju – podkreśla Tadeusz Pióro.
 
Nowotwór jest rozpoznawany u około 100 dzieci  z Podkarpacia rocznie.  Niestety, mali pacjenci nie mogą być leczeni na miejscu, muszą jeździć do odległych ośrodków w kraju. Tam są diagnozowani i tam później muszą być dowożeni na leczenie. Celem realizowanej inwestycji jest zagwarantowanie wszystkim młodym mieszkańcom Podkarpacia, zmagającym się z chorobą nowotworową, lepszego dostępu do najlepszych metod diagnostyki, leczenia i opieki zdrowotnej.
 
W nadbudowanej części budynku H1 Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie leczonych będzie rocznie, w ramach lecznictwa stacjonarnego i ambulatoryjnego, około 600 pacjentów. Będą tu przyjmowane dzieci ze schorzeniami nowotworowymi nie tylko z województwa podkarpackiego, ale także z pozostałych regionów Polski. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy