Reklama

Lifestyle

W Dniu Matki szpital Pro-Familia przywraca porody rodzinne

Alina Bosak
Dodano: 26.05.2021
53967_szpital
Share
Udostępnij
Drogie Mamy! Z myślą o Was, dla Was – z okazji Waszego święta od jutra w naszym szpitalu zostają przywrócone porody rodzinne! – poinformował we wtorek, 25 maja, w mediach społecznościowych zespół Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie. To pierwszy szpital w mieście, który pod pewnymi rygorami, umożliwia bliskiej osobie towarzyszenie przy porodzie.
 
Z powodu pandemii od ponad roku kobiety rodzące w rzeszowskich szpitalach nie mogły liczyć na wsparcie ojca dziecka czy innej bliskiej osoby w trakcie porodu. Porody rodzinne były zakazane od marca i nawet podczas przerwy między pierwszą a druga falą pandemii Covid-19 żaden rzeszowski szpital na ich przywrócenie się nie zdecydował, chociaż od lipca taką możliwość dawały w kraju placówki dysponujące odpowiednim zapleczem.
 
Decyzja dyrekcji szpitala Pro-Familia przywraca kobietom możliwość ważnego wsparcia w trakcie porodu i daje nadzieję, że na podobny krok zdecydują się także inne szpitale. 
 
Od dziś osoba bliska może towarzyszyć przy porodzie drogami natury. Obowiązują jednak nowe zasady takiej obecności na sali porodowej. Trzeba posiadać dokument kompletnego zaszczepienia przeciwko SARS CoV-2 lub dokument potwierdzającego przebycie zakażenia SARS CoV-2 w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Jeśli ich nie mamy, w dniu przyjęcia do szpitala poddani zostaniemy testowi antygenowemu w kierunku Covid-19. Te zasady dotyczą również pacjentki. W porodzie naturalnym nie będzie mogła uczestniczyć osoba z pozytywnym testem antygenowym oraz objęta kwaranntaną lub izolacją.
 
Ojciec, który ma towarzyszyć przy porodzie, nie czeka w szpitalu, ale we właściwym momencie zostaje zaproszony na trakt porodowy. Może tam wejść ubrany w fartuch, ochraniacze na buty oraz maseczkę chirurgiczną. Może być przy matce przez cały czas trwania porodu i do 2 godzin po porodzie. Jeżeli w trakcie porodu drogami natury okaże się, że konieczne jest cięcie cesarskie – towarzysz będzie musiał opuścić salę. Nie będzie mógł przebywać z matką na sali pooperacyjnej.
 
Odwiedziny pacjentów przebywających w szpitalu nadal są wstrzymane. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy