Reklama

Lifestyle

19 kwietnia ruszają masowe szczepienia. Najwięcej szczepi Medyk

Alina Bosak
Dodano: 01.04.2021
53001_mazur
Share
Udostępnij
Do 11 kwietnia powstanie lista masowych punktów szczepień na Podkarpaciu, a od 19 kwietnia rozpoczną one przyjmować do 200 osób dziennie. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, rząd chce do końca II kwartału zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych. 
 
W środę, w Centrum Medycznym Medyk w budynku Full Marketu przy al. Rejtana w Rzeszowie, który uruchomił populacyjny punkt szczepień, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się z mediami, aby poinformować o przygotowaniach do masowych szczepień. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, rząd chce do końca II kwartału zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych. 
 
– Narodowy Program Szczepień jest systematycznie realizowany od 27 grudnia ubiegłego roku. W tym momencie przygotowujemy się do tego, aby po 19 kwietnia przystąpić do realizacji programu na dużo większą skalę. W naszym województwie wkrótce powstaną tzw. masowe punkty szczepień. Takie miejsca zostaną wskazane w kwietniu – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.  – Na dzień dzisiejszy liczba pacjentów hospitalizowanych przekracza 2 tys., mamy 230 miejsc respiratorowych zajętych przez pacjentów, którzy nie mogą z powodu groźnego koronawirusa oddychać samodzielnie. Nie chcemy, aby w przyszłości podobne fale paraliżowały funkcjonowanie społeczeństwa. Dlatego tak ważne kwestią jest to, aby przy wsparciu jednostek samorządu terytorialnego i zaangażowanego personelu białego masowo dokonywać szczepień. Przed nami więc ogromne przedsięwzięcie logistyczne – mówiła wojewoda. – Wierzę, że dzięki realizacji Narodowego Programu Szczepień nasze społeczeństwo powróci do normalnego funkcjonowania. 
 
W każdym większym mieście, do 50 tys. mieszkańców, powstanie jeden masowy punkt szczepień, który będzie mógł podawać dawki 200 osobom dziennie. Na prośbę wojewody miejsca wskażą jednostki samorządu terytorialnego wspólnie z podmiotami medycznymi. Do 11 kwietnia lista tych punktów zostanie przekazana do rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która będzie dostarczać zwiększone ilości szczepionek.  
 
Podczas konferencji głos zabrał również Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia  w Rzeszowie, który poinformował, że w tej chwili na terenie województwa mamy 450 punktów szczepień i podkreślił, że to zasługa zaangażowania jednostek służby zdrowia, w tym m.in. Centrum Medycznego Medyk, które zorganizowało 65 punktów ze wspomnianej ogólnej liczby. – Punkty funkcjonują praktycznie w każdej gminie, staraliśmy się, aby były one zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania. W dużej części prowadzone są przez gabinety podstawowej opieki zdrowotnej, ale także szpitale powiatowe – powiedział Robert Bugaj, podsumowując dotychczasową realizację programu szczepień. Do tej pory na Podkarpaciu zaszczepiono ponad 300 tys. osób, natomiast liczba zaszczepionych drugą dawką to ok. 105 tys. 
 
Prawie 100 tys. szczepień w województwie podkarpackim zrealizowało Centrum Medyczne Medyk i to powód, dla którego dziś zostaje głównym organizatorem masowych punktów szczepień. – W najbliższym czasie chcemy zaszczepić ok. 450 tys. osób. Oprócz 65 punktów, o których wspomniano, mamy także prawie 40 punktów w zakładach pracy, gdzie również chcemy wdrożyć szczepienie jak najszybciej. Zaczęliśmy od szczepienia ludzi najsłabszych, najstarszych, od pacjentów onkologicznych i białego personelu – jak każde cywilizowane państwo. Teraz nadchodzi czas szczepień „gospodarczych” – ludzi chodzących do pracy, gdzie są narażeni na zakażenie – powiedział Stanisław Mazur. – Chcę też powiedzieć, że rząd słucha naszych uwag. 90 proc. wniosków z Podkarpacia związanych z organizacją szczepień, które wysyłałem w styczniu do pani wojewody, zostało wdrożone. W najbliższym czasie chcemy zaszczepić ludzi w wieku 50-55 lat. Mamy w tej chwili do wyboru szczepionki różnych producentów. 
 
Kiedy zrobi się cieplej, CM Medyk planuje szczepić także w punktach drive thru. Do szczepień będą kwalifikować nie tylko lekarze, ale również farmaceuci, ratownicy medyczni, pielęgniarki. 
Przyspieszamy Narodowy Program Szczepień – zmiany zasad w II kwartale 2021 r.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy