Reklama

Lifestyle

W półtora miesiąca zbudują samolot. Międzynarodowe zawody w Rzeszowie

Opracowanie Natalia Chrapek
Dodano: 12.03.2019
44853_airbus
Share
Udostępnij
W konkursie Learn&Fly uczniowie szkół średnich zbudują latający model samolotu. Organizowane po raz pierwszy na Podkarpaciu zawody będą miały parę etapów. Najpierw zmierzą się drużyny z Polski, a najlepsze staną do pojedynku z zawodnikami z innych krajów Europy. Przewidziano atrakcyjne nagrody. Konkurs rusza w kwietniu. Już teraz organizatorzy zapraszają zainteresowanych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 27 marca w Pratt&Whitney Rzeszów, przy ul. Hetmańskiej 120. Start o godz. 10. 
 
Learn&Fly to międzynarodowy projekt. Ma poszerzyć podstawowe umiejętności uczniów w zakresie nauk ścisłych, m.in. matematyki i fizyki, oraz technologii i inżynierii. Wszystko to, z zastosowaniem  innowacyjnych i angażujących metod nauczania związanych z lotnictwem. 
 
– Motyw lotu jest fascynujący dla większości osób, a zwłaszcza dla młodzieży, dlatego opracowaliśmy zestaw materiałów szkoleniowych, z których będą mogli korzystać nauczyciele różnych przedmiotów, np. fizyki czy matematyki. Koncentracja na sektorze lotniczym, jednym z najbardziej kompletnych w Europie, będzie również promować edukację przedsiębiorczości. Jest to szczególnie ważne w regionach takich jak m.in. Podkarpacie, które przemysłem lotniczym stoi, Bilbao w Hiszpanii lub centralna Portugalia – mówi Łukasza Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. 
 
Uczestnicy konkursu, którego rozstrzygnięcie przypada 22 maja br., będą musieli w półtora miesiąca, przy użyciu bezpłatnych materiałów, skonstruować samolot, a następnie przetestować jego lot. To zadanie będzie częścią większego, międzynarodowego wyzwania. W pierwszym, krajowym etapie, do wygrania są atrakcyjne nagrody i miejsce w zawodach na międzynarodowym szczeblu. W finale konkursu, polska reprezentacja będzie walczyć o główną nagrodę z zespołami z Portugalii i  Hiszpanii. Pula nagród dla laureatów wynosi ok. 14 tysięcy złotych. 
 
– W etapie krajowym do rywalizacji może stanąć 15 drużyn. Każda z nich powinna składać się z około 4 osób, czyli uczniów szkół ponadpodstawowych z opiekunem. Ich zadaniem będzie zbudowanie prostego i, co najważniejsze,  latającego modelu samolotu, niekoniecznie boeinga – dodaje z uśmiechem Łukasz Szuba. – Zwycięzcy polskiego etapu zostaną finalistami etapu międzynarodowego, który odbędzie się we wrześniu br. 
 
Organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane konkursem na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w środę 27 marca, w Pratt&Withney Rzeszów, przy ul. Hetmańskiej 120. Przedstawione zostaną na nim szczegółowe informacje dotyczące zawodów, m.in. regulamin, harmonogram oraz materiały szkoleniowe. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej: https://goo.gl/forms/JgNi13LilXrkvVbu2. Termin zgłoszeń mija 25 marca o godz. 12.  
 
Trzy dni później (28 marca) ruszają internetowe zapisy do zawodów. Potrwają do 10 kwietnia. 
 
Projekt Learn&Fly wspiera jest przez program Erasmus+. Organizatorzy zwodów to Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz firma INNPuls. Partnerem zawodów została firma Pratt&Whitney Rzeszów, która sponsoruje również nagrody dla zwycięzców.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy