Reklama

Lifestyle

Sylwester z porcją szampańskiej sztuki? Teatr i filharmonia zapraszają

Alina Bosak
Dodano: 19.12.2018
43199_ds
Share
Udostępnij

Na koncert z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego i Macieja Miecznikowskiego w Filharmonii Podkarpackiej wyprzedano bilety do ostatniego miejsca. Są jeszcze miejsca w teatrach! „Siemaszka” w Sylwestra zaprasza na „Szalone nożyczki”, Ave Teatr na „Tresowanego mężczyznę”, a „Przedmieście” jeszcze ma parę miejsc na „Święto”.

Sylwestrowe wieczory w rzeszowskich przybytkach sztuki cieszą się nie mniejszym wzięciem niż bale w restauracjach i hotelach. Jak co roku, pełna widownia będzie w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W koncercie „Hommage à Blues Brothers” wystąpią 31 grudnia – Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak-Przybylińska. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej dyrygował będzie Bassem Akiki. Na klawiszach zagra Artur Jurek, na gitarze Krzysztof Paul, na basie Piotr Lemańczyk, a na perkusji Roman Ślefarski.

Koncert wypełnią kultowe piosenki duetu Blues Brothers, który zyskał popularność na całym świecie dzięki filmowi z 1980 r. – komedii muzycznej z plejadą gwiazd (takich jak Aretha Franklin, Steven Spielberg czy Ray Charles). Najsłynniejsze bluesowe przeboje Blues Brothers zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej nie tylko w Sylwestra, ale również w Nowy Rok. Na ten drugi, noworoczny koncert są jeszcze pojedyncze miejsca. Bilety po 120 zł.

„Szalone nożyczki” w Siemaszce

Zabawną sztukę na sylwestrowy wieczór przygotował Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. „Szalone nożyczki” w reż. Marcina Sławińskiego oparte są na tekście niemieckiego dramatopisarza Paula Pörtnera. To komedia, która znalazła się w księdze rekordów Guinessa, jako najdłużej obecna w repertuarach teatrów amerykańskich.

Podczas przedstawienia klienci salonu zamieniają się w śledczych i podejrzanych, a widzowie – „świadkami zbrodni”. Zapalają się światła na widowni. Skonsternowana publiczność przygląda się zaskoczona. Ze sceny padają pytania: co się stało? kogo widziałeś? kto zabił? A to dopiero początek śledztwa i niezapomnianej zabawy pełnej improwizacji i nieprzewidzianych zwrotów akcji, nad którą reżyser Marcin Sławiński oddaje władzę publiczności. W spektaklu występują: Robert Chodur, Michał Chołka, Anna Demczuk, Justyna Król, Józef Hamkało, Marek Kępiński.

31 grudnia zaplanowano dwa przedstawienia „Szalonych nożyczek” – o godz. 18:00 i 21:45. Teatr gwarantuje szampańską zabawę i wspólny toast z udziałem aktorów. Są jeszcze miejsce na te wydarzenia. Rezerwacje tylko telefonicznie lub osobiście! Wydarzenia sylwestrowe są wyłączone z rezerwacji poprzez stronę internetową teatru. Tel. 17 853 22 52. Ceny biletów: na spektakl o godz. 18 w cenie 50 zł (balkon) i 70 zł (parter), na godz. 21.45 – odpowiednio  70 i 90 zł.

Sylwester z „Tresowanym mężczyzną”

Wolnymi miejscami na sylwestrowy spektakl z życzeniami i lampką szampana dysponuje także  rzeszowski Ave Teatr. 31 grudnia, o godz. 19. na scenie Wydziału Muzyki UR przy ul. Dąbrowskiego wystawi „Tresowanego mężczyznę” Johna von Duffela w reż. Marcina Sławińskiego.

„Sztuka powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę przynosząc autorce światowy rozgłos. Jej spostrzeżenia na temat relacji płci wprowadziły sporo zamętu w kręgach feministycznych Europy Zachodniej lat 70, nie straciły one jednak impetu ani ostrości, tyle, że dziś możemy się tym bawić, śmiać się z siebie, dostrzegając absurd w tym, co kiedyś wywoływało wojnę”, czytamy w zapowiedzi spektaklu. I dalej: „John von Duffel w znakomity sposób wykorzystał materiał, którego dostarczyła mu E. Vilar i napisał komedię z farsowymi elementami. Bohaterowie pracują w tej samej firmie, Helena otrzymuje propozycję awansu, problem w tym, że o tym samym stanowisku marzy w skrytości jej partner. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy do gry wkraczają ich matki”. Występują: Magdalena Kozikowska-Pieńko, Małgorzata Machowska, Beata Zarembianka, Kornel Pieńko,

Ceny biletów od 75 do 80 zł.

Bal w Teatrze Przedmieście

Na sylwestrowe spotkanie zaprasza także Teatr Przedmieście. Miejsc na spektakl nocny połączony z sylwestrową zabawą i poczęstunkiem już nie ma, ale wciąż można kupić bilet na przedstawieni „Święto” na godz. 18. (także lampka szampana i toast z aktorami). Koszt: 60 zł/osoba.

„Święto” to spektakl oparty na prozie Wiesława Myśliwskiego (na podstawie książki „Kamień na kamieniu”) w reż. Anety Adamskiej. Bohater spektaklu to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami i księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.

Występują: Aneta Adamska, Monika Adamiec, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy