Reklama

Lifestyle

Wkrótce gra miejska i rekonstrukcja historyczna z czasów konfederacji barskiej

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 28.08.2018
40491_histrgra
Share
Udostępnij

To będzie już trzecia edycja gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”. W niedzielę, 9 września uczestnicy przejdą szlak dziesięciu miejsc związanych z bitwą konfederatów barskich z Moskalami. Wizyta na każdej stacji będzie dokumentowana specjalną pieczątką. W tym roku organizatorzy przygotowali jeszcze jedną atrakcję – przy fontannie multimedialnej odbędzie się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do czasów konfederacji,

Trasa historycznej gry miejskiej to szlak miejsc związanych z bitwą Konfederatów Barskich z Moskalami, która miała miejsce w 1769 roku. Zadaniem każdego z uczestników jest przebycie wyznaczonej trasy oraz zebranie pieczątek na dziesięciu stacjach rozlokowanych na terenie miasta Rzeszowa.

Punkt startowy szlaku usytuowany jest w pobliżu Kościoła Reformatów (ul. Reformacka 5), natomiast meta w budynku Rzeszowskiego Domu Kultury filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a). W grze mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od wieku. Uczestników czeka interesująca wędrówka z poznawaniem historii Rzeszowa, pamiątkowe stemple, a dla tych, którzy pokonają szlak najszybciej – nagrody.

Nowością tegorocznej edycji wydarzenia będzie bezpłatny pokaz dla mieszkańców, będący  rekonstrukcją historyczną z czasów Konfederacji Barskiej. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 18 na terenie przy fontannie multimedialnej. Uczestnicy będą mogli obejrzeć musztrę wojsk carskich, pokazy umiejętności szermierczo – jeździeckich oraz wystrzały z broni czarnoprochowej.

Lokalizacje punktów historycznej gry miejskiej:

  1. START: Kościół Reformatów (w godz. 14.00 – 16.00)
  2. Zamek Lubomirskich
  3. Letni Pałac Lubomirskich
  4. Kościół Farny
  5. Rynek i Ratusz
  6. Most na Wisłoku
  7. Miejsce bitwy – wąwóz (ul. Na Skały, ul. Szczęsnego Morawskiego)
  8. Powietna – obóz wojsk rosyjskich (skrzyżowanie ul. Traugutta, Nadbrzeżnej i Ogrodowej)
  9. Kopiec Konfederatów Barskich
  10. META: Rzeszowski Dom Kultury filia Pobitno (najpóźniej do godz. 17.30)

Organizatorem historycznej gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich” jest Rzeszowski Dom Kultury przy współpracy z Radą Osiedla Pobitno. Tegoroczna edycja wydarzenia jest realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, z okazji obchodów Roku Konfederacji Barskiej oraz Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy