Reklama

Lifestyle

Regionalne stowarzyszenia spotkały się na uniwersytecie

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 18.06.2015
20353_20150618_113411
Share
Udostępnij
Publikacje naukowe, pamiątki historyczne, rękodzieło artystyczne, albumy – ponad 60 stowarzyszeń z Podkarpacia prezentowało swoją działalność podczas I Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego, jaki w czwartek, 18 czerwca odbył się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Spotkaniu towarzyszyły wykłady, występy artystyczne oraz diorama historyczna.

Organizatorzy spotkania, przyznali, że byli zaskoczeni skalą odzewu regionalnych stowarzyszeń na zaproszenie do udziału w kongresie. – Udział potwierdziło ponad 60 stowarzyszeń, ale mamy świadomość, że nie dotarliśmy do wszystkich – mówił prof. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z kolei prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważył, że na podkarpackim kongresie widać jedność i chęć działania, łączącą ludzi wywodzących się z różnych środowisk.
 
Na stoiskach rozłożonych w holu budynku głównego Uniwersytetu Rzeszowskiego prezentowały się zarówno stowarzyszenia istniejące od kilkudziesięciu lat, jak i mniejsze, które powstały niedawno, by ratować pamięć o przeszłości regionu. Dominowały publikacje naukowe, albumu i inne wydawnictwa regionalne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się te stoiska, gdzie było można podziwiać znaleziska historyczne i pamiątki dotyczące historii regionu, (stoiska Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej Sztetl Dukla) czy modele redukcyjne. Wśród eksponowanych pamiątek był m.in. fragment ubrania wykonany przez Sybiraczkę w Kazachstanie w 1944 roku. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy