Reklama

Lifestyle

Żużel na lodzie w Sanoku

Anna Olech
Dodano: 02.01.2013
1618_zuzel
Share
Udostępnij
To będzie widowisko, jakich w Polsce jeszcze nie było! W pięknej, zimowej scenerii do walki o tytuł drużynowych mistrzów świata w ice speedway’u staną najlepsi zawodnicy lodowej odmiany żużla. Będzie można ich podziwiać już 25 i 26 stycznia w Sanoku. Tu, przy ryku motocyklowych silników, mknących po torze z prędkością przekraczającą sto kilometrów na godzinę i wyrywających najeżonymi kolcami kołami grudki lodu, widzowie otrzymają potężny zastrzyk adrenaliny. W Sanoku po prostu trzeba być!

Dla Sanoka żużel na lodzie nie jest nowością, ale po raz pierwszy organizowane są tu zawody tak znaczące i na tak dużą skalę. Finał Drużynowych Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie to wydarzenie na skalę kraju, bo tak znaczącej imprezy w ice speedway’u jeszcze w Polsce nie było. Dla kibiców to tym większa gratka, że na sanockim torze po raz pierwszy zobaczymy reprezentację naszego kraju. Polacy zmierzą się z faworytami turnieju Rosjanami oraz  Szwedami, Czechami, Niemcami, Austriakami i Finami.
 
Dlaczego właśnie Sanok będzie w 2013 roku stolicą światowego ice speedway’a? Początki tej dyscypliny w naszym regionie chyba dla wszystkich były zaskoczeniem. W 2007 roku po raz pierwszy przeprowadzono w Sanoku towarzyskie zawody w tej dyscyplinie, ale była to raczej próba i chyba nikt się wtedy nie spodziewał, że Podkarpacie tak pokocha to widowisko. Do miasta na każdą kolejną imprezę przyjeżdżali najlepsi zawodnicy, a kibice tłumnie zasiadali na trybunach, by podziwiać szalone prędkości na lodowym torze. Co roku na wysokości zadania stawali też organizatorzy – zapalony promotor tej dyscypliny Paweł Ruszkiewicz, burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk oraz dyrektor MOSiR-u Damian Delekta. W ciągu ostatnich lat odbył się tu Puchar Sanoka, finał Mistrzostw Europy i rundy kwalifikacyjne do Indywidualnych Mistrzostw Świata. W zbliżającej się imprezie, która rozgrywana jest już od 1979 roku, po pierwszy raz wystąpi drużyna naszego kraju. Tym większe jest to wydarzenie, że po kilku próbach spopularyzowania tej dyscypliny w Polsce, dopiero w Sanoku to się udało. Kibice z Podkarpacia pokochali zimową wersję żużla i dzięki ich wsparciu, Sanok został nagrodzony organizacją imprezy o międzynarodowej randze.
 
W styczniowych zawodach w barwach biało-czerwonych wystąpią Grzegorz Knapp, Mirosław Daniszewski oraz Paweł Strugała. Nazwiska dwóch pierwszych z pewnością doskonale są znane kibicom klasycznego żużla. Grzegorz Knapp w lodowej odmianie tej dyscypliny czuje się świetnie, który występuje w Grand Prix Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Mirosław Daniszewski zaczyna odnosić sukcesy na międzynarodowych imprezach towarzyskich, natomiast najmłodszy z drużyny, Paweł Strugała, swoją przygodę z żużlem na lodzie rozpoczął trzy lata temu w Szwajcarii, gdzie mieszka. I choć nigdy wcześniej nie uprawiał wyczynowo żadnej odmiany wyścigów motocyklowych, jest nadzieją reprezentacji.
 
Zainteresowanie zawodami jest bardzo duże, zarówno wśród kibiców z całej Polski, ale również z Europy. Bilety są w sprzedaży już od końca listopada, można je zamawiać na stronie www.iceracing.pl. Natomiast ci, którym nie uda się na żywo podziwiać odwagi logowych gladiatorów, będą mogli zobaczyć relację na żywo w TVP Sport.
 
Program:

24 stycznia 2013, czwartek
godz. 15 – oficjalny trening

25 stycznia 2013, piątek
godz. 18 – 1. dzień Finału Drużynowych Mistrzostw Świata

26 stycznia 2013, sobota
godz. 15 – 2. dzień Finału Drużynowych Mistrzostw Świata

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy