Reklama

Lifestyle

Już w ten weekend w Rzeszowie piknik nauki

Alina Bosak
Dodano: 18.05.2023
74199_63344_nauka
Share
Udostępnij
Ponad 60 wystawców z naukowymi prezentacjami i eksperymentami będzie czekać na wszystkich, którzy w najbliższą sobotę 20 maja zechcą ciekawie spędzić czas na uliczkach i placach przy Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, gdzie odbędzie się Piknik Nauki „Eksploracje”. Ale atrakcje zaplanowano już od czwartku. W piątek warto się wybrać na Politechniczny Piątek w Politechnice Rzeszowskiej, zaś w niedzielę wziąć udział w Przyrodniczej Niedzieli przy Lisiej Górze. 
 
Piknik Nauki „Eksploracje” to już rzeszowska tradycja. Pozwala lepiej poznawać tajemnice nauki i świata poprzez zabawę. Z jednodniowego święta nauki rozrósł się do kilkudniowego „festiwalu” z programem, który zaprasza już od czwartku. 

Godziny pokazów naukowych

Najważniejszym dniem pozostaje ten z przyjazdem wystawców i ich prezentacjami w centrum miasta, nieopodal rzeszowskiego Zamku i Fontanny Multimedialnej. W sobotę 20 maja, w godz. 11.00-17.00 miasteczko namiotowe rozstawione zostanie na Placu AK, przy ul. Szopena, na Alei Lubomirskich, w fosie Zamku oraz na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 

Atrakcje dla zwiedzających przygotowuje ponad 60 wystawców. Wśród nich są: koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Centrum Edukacji Lotniczej „Kraków-Airport” i Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Stowarzyszenie „Ekoskop”, a także Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Stowarzyszenie ExploRes, Narodowe Muzeum Techniki, IBE Laboratoria Przyszłości, Lekkie Pojazdy Elektryczne i Metkom.
 
Pokazy na scenie głównej zaplanowano na godz.: 12., 14. i 16. O godzinie 13. i 15. spodziewać się tam można konkursów i występów. 

Politechniczny Piątek, Przyrodnicza Niedziela

„Eksploracje” to nie tylko sobotni piknik naukowy, ale także dodatkowe wydarzenia. Preludium było już w środę w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wśród atrakcji jest Integracyjny Czwartek (18 maja w go9dz. 15.00-17.00) w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.
 
Przed piknikiem dla pasjonatów techniki przygotowano Politechniczny Piątek (19 maja w godz. 15:30-18:30). Na  Wydziale Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Wincentego Pola 2. W programie m.in. zwiedzanie interesujących laboratoriów oraz widowiskowe wyścigi i walki robotów, pokazy dronów, strefa VR i warsztaty robotów lego zorganizowane we współpracy z Rzeszowską Grupą IT. Ponadto w ramach wydarzenia będzie można odwiedzić strefę wystawienniczą kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.
 
W planach takie pokazy jak: wyścigi robotów – sala A.8/A.9, walki robotów – sala A.8/A.9, pokazy dronów – parking, strefa VR – sala A.59, warsztaty robotyczne Lego – sala A.8/A.9. Inżynierowie zapraszają również do: Laboratorium Techniki Świetlnej, Laboratorium Wysokich Napięć, Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości, Laboratorium EMC i RFID oraz Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego. W strefie wystawienniczej prezentują się: Koło Naukowe Legendary Rover Team, Koło Naukowe Euroavia, Koło Naukowe SixSigma, Koło Naukowe Rzeszowska Grupa IT, Koło Naukowe PRz Racing Team i Koło Naukowe MegaVolt. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
 
W sobotę jest opisany wyżej piknik, a na deser Przyrodnicza Niedziela (21 maja w godz. 10:00-14:00) na placu zabaw przy Lisiej Górze nad zalewem.
 
 
Głównym organizatorem Pikniku Nauki „Eksploracje” jest Stowarzyszenie ExploRes.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy