Lifestyle

Minuta dla VIP-a. Mariola Łabno o wspieraniu kultury

Aneta Gieroń
Dodano: 02.03.2015
18229_Labno_1
Share
Udostępnij
Nasza Minuta dla VIP-a osoby znane i związane z Rzeszowem oraz Podkarpaciem, tym razem zaprasza do dyskusji bardzo kulturalnej, a właściwie kontrowersyjnej, bo mowa będzie o pieniądzach. Specjalnie dla portalu BIZNESiSTYL.pl Mariola Łabno – Flaumenhaft, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej oraz Teatru Bo Tak w Rzeszowie, o finansowaniu kultury. Czy ta powinna zarabiać na siebie sama, czy może powinna być dotowana?! Jeśli tak, to przez kogo i jak?!   I… oprócz słowa pisanego, także obraz i dźwięk na portalu i na Facebooku BIZNESiSTYL.pl
 
Minuta dla VIP-a zobowiązuje – musi być krótko, rzeczowo i w 60 sekund. Mariola Łabno – Flaumenhaft, aktorka od ponad 20 lat związana z rzeszowskim Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, od dwóch lat założycielka i współwłaścicielka Teatru Bo Tak, jak mało kto wie, co znaczy pracować i zarabiać w kulturze. Teatr jest jej życiem, pasją, spełnieniem, ale i nie brakuje jej biznesowego spojrzenia na kulturę, bo od dwóch sezonów wspólnie z Beatą Zarembianką, zabiega o pieniądze na wyprodukowanie każdej premiery w teatrze komercyjnym, przez nikogo nie dotowanym.
 
Suma wszystkich tych doświadczeń sprawia, że aktorka nie ma złudzeń –  kultura sama się nie  sfinansuje. Owszem, zdarzają się wybitne talenty, które wyjątkowy talent łączą z sukcesem komercyjnym, ale takie historie należą do rzadkości. Kultura, która wprawdzie nie jest produkcją przemysłową i trudno obliczyć jej wkład w Produkt Krajowy Brutto, to jednak ma swój przeogromny wkład w rozwój społeczny i ekonomiczny każdego kraju. 
 
Zdaniem Marioli Łabno – Flauumenhaft, kultura bez wsparcia pieniędzy samorządowych i rządowych nie ma szans na prawdziwy rozwój, a przede wszystkim  ofertę na najwyższym poziomie. Świetnie sprzedaje się kicz, ale przecież nie o to chodzi w kulturze i w rozwoju jednostki w ramach społeczeństwa. Kultura od zawsze miała swoich protektorów i mecenasów, a im bardziej światłe narody, tym większe nakłady na kulturę wysoką były i są przeznaczane. Paradoksalnie, inwestowanie w kulturę, podobnie jak inwestowanie w edukację, gwarantuje największe zyski społeczne. 
 
Całość do obejrzenia na YT, to tylko minuta. Śledźcie nas uważnie i komentujcie. Dla autorów najciekawszych wpisów przygotowaliśmy nagrody.
 
Chcemy, by osoby znane z życia publicznego wyrażały swoją opinię na tematy ważne dla nas jako mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia.  PESEL w dowodzie nie ma znaczenia, wszyscy są ważni. Wasz punkt widzenia w konfrontacji z wypowiedziami bohaterów Minuty dla VIP-a, mamy nadzieję zainspiruje nas do wielu niezwykłych, niecodziennych, niebanalnych przedsięwzięć.
 

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy